Edycja bezpośrednia plików w formatach uniwersalnych STEP, SAT, IGES i innych


Jak edytować wyciągnięcia, obroty, otwory i inne operacje, na bazie których powstał model 3D

31.05.2022

Zdarza się niejednokrotnie, że konstruktor zmuszony jest pracować z plikami zewnętrznymi – otrzymanymi od klienta, dostawcy, podwykonawcy czy innego kooperanta. Nie zawsze pracują oni na tym samym oprogramowaniu, w tej samej wersji. Wymieniają się informacjami za pomocą formatów pośrednich, uniwersalnych dla branży mechanicznej .step, .sat, .igs.

O ile otwarcie modeli 3D w większości przypadków nie sprawia problemów to już praca z takimi częściami może być problematyczna, ponieważ część danych w procesie wymiany została zgubiona. Konstruktor nie sprawdzi już historii tworzenia pliku w drzewku przeglądarki. Powstaje wtedy pytanie jak edytować wyciągnięcia, obroty, otwory i inne operacje, na bazie których powstał model 3D? Z pomocą przychodzi opcja Edycji bezpośredniej.

Ze strony producenta pobrałem obudowę wentylatora w formacie STEP w celu samodzielnego wykonania w technologii drukowania 3D. Okazało się, że rozstaw otworów montażowych nie jest przystosowany do mojej konstrukcji. Na zapytania o wygenerowanie nowego pliku dostawca nie odpowiada. Nie mam dostępu do szkiców, wyciągnięć i innych operacji.

Edycja bezpośrednia daje mi jednak możliwość bezproblemowego przesunięcia otworów, zmieniając ich rozstaw dla potrzeb mojej konstrukcji.

Edytując dalej, zwiększam bez najmniejszych problemów średnicę osłony wentylatora. Zwiększam również szerokość ramion podtrzymujących.

Edycja bezpośrednia oferuje również skalowanie, obracanie oraz usuwanie cech. Kiedy może zostać wykorzystana? Przykłady można mnożyć. Kilka z nich to:

  • obrócenie szyku kołowego otworów względem osi detalu,
  • przesunięcie żeber wzmacniających w konstrukcji
  • zmiana wymiarów zaokrąglenia czy fazowania

Nasi Klienci, którzy szczególnie cenią opcję edycji bezpośredniej często współpracują z wieloma oddziałami firm czy podwykonawcami, dostawcami, między którymi w komunikacji występuje nie format natywny dla Inventora a inny pośredni.