Menu

Autodesk Design Review – program niedoceniany?

Autodesk Design Review (ADR) jest darmową przeglądarką otwierającą i zapisującą pliki DWF i DWFx. Moja skromna pamięć sięga 2005 roku kiedy, podczas Autodesk University w Orlando na Florydzie, Autodesk bardzo mocno promował format DWF (obecnie DWFx).

Wiekszośc aplikacji Autodesk daje mozliowść zapisu w tych formatach. Przypuszczam, że każdy użytkownik programu AutoCAD, Revit czy Invetor zetknął się z formatami DWF lub DWFx a przynajmniej zauważył, podczas instalacji swojego oprogramowania, opcję pozwalającą zainstalować Autodesk Design Review.

autodesk-design-review--program-niedoceniany
Możliwości ADR i towarzyszących mu formatów DWF i DWFx są dużo większe niż powszechnie używany format PDF. Oczywiście popularność Adobe Acrobat Reader jest pewnie nie do pobicia niemniej warto zmierzyć się Autodesk Design Review i dać mu szansę. Myślę, że nie będziecie zawiedzeni.

Ostatnio nasze biuro przygotowywało model średniowiecznej bramy „Żuraw” w Gdańsku. Model był opracowywany w Autodesk Revit i powstawał na podstawie chmur punktów. Na pewnym etapie chcieliśmy pokazać na żywo jak wygada stan zaawansowania modelu. Okazało się, że roboczy model w Revit w sytuacji pokazywania go na żywo ma minusy:

  1. Przede wszystkim jest duży. Sam model miał około 60MB gdy na nim pracowaliśmy a chmury punktów 51GB. Obracanie i nawigowanie po takim modelu nawet na dobrej stacji graficznej nie wygląda zachęcająco podczas prezentacji.
  2. Ogromna ilość różnego rodzaju przekrojów, rzutów, detali, które były nieodzowną częścią pracy na tak skomplikowanym geometrycznie modelu, sprawiała dodatkową trudność. Tworzenie nowych widoków podczas prezentacji też potrafiło zająć trochę czasu z przyczyn podanych w punkcie pierwszym.

Wyeksportowaliśmy więc model do ADR i tu nastąpił pierwszy szok. Po zapisaniu do formatu DWFx wielkość pliku RVT spadła ze 107 MB (plik 46MB + backupy wynikające z podziału na zadania) do nieco ponad 2MB.

Tej wielkości plik nie nastręczał żadnych problemów ani karcie graficznej ani procesorowi.

Kolejną rzeczą, która bardzo nas ucieszyła, było to, że ADR „widział” model w takich kawałkach w jakich był budowany. Po lewej stronie okna jest zakładka „Model”, w której można zobaczyć wszystkie części, z których składa się model, pogrupowane w kategorie tak jak w Revit. Pliki, które są podłączone do pliku głównego jako „linki”, są wyszczególnione jako osobne pozycje razem z podkategoriami, które się w nich znajdują.