Menu

Autodesk i HP stawiają na rozwój druku 3D

Prace nad technologią druku 3D trwają od lat, a obecnie widać wyraźny jej postęp i rozkwit. Analitycy z Hause Gartner szacują, że do roku 2018 rynek druku 3D podwoi się i osiągnie wartość ok. 13,4 mld dolarów.

Technologia Spark

Spark to stworzona przez Autodesk otwarta platforma software’owa wspierająca druk 3D. W założeniu jej twórców ma być ona podstawą i bazą komunikacyjną dla producentów drukarek, materiałów eksploatacyjnych oraz twórców oprogramowania. Jej celem jest łatwe i niezawodne przetwarzanie modeli 3D na język maszyny, co ma się przełożyć na jakość i dokładność modeli 3D.

Według wizji i zapowiedzi jego twórców, Spark ma się stać dla druku 3D tym, czym Android firmy Google stał się dla smartfonów czyli standardem umożliwiającym łatwe użytkowanie urządzenia bez względu na jego markę czy model.

Platforma Spark będzie współpracowała z dowolnym sprzętem i wszelkimi materiałami do druku 3D, zaś celem jej udostępnienia jest uproszczenie druku modeli 3D i sprawienie by proces był bardziej niezawodny oraz łatwiejszy do kontrolowania.

 

„Spark jest otwartym i swobodnie licencjonowanym kodem do wykorzystania przez innych producentów sprzętu lub miłośników budowania własnych konstrukcji drukarek 3D. Tak jak to jest w przypadku naszej drukarki 3D – konstrukcja drukarki będzie publicznie dostępna w celu umożliwienia dalszego rozwoju i eksperymentów. Drukarka będzie w stanie korzystać z szerokiej gamy materiałów, zarówno naszych (Autodesk) jak i innych producentów. Świat dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z potencjału jaki daje drukarka i otwarty kod Spark” – powiedział Prezes Autodesk, Carl Bass.

Ember – drukarka 3D firmy Autodesk

Ember jest pierwszym urządzeniem drukującym z żywicy światłoutwardzalnej (DLP, czyli utwardzanie żywicy światłem projektora) w pełni wykorzystującym możliwości i walory technologii Spark. Obszar roboczy urządzenia wynosi 6,4 x 4 x 13,4 cm, zaś wysokość drukowanej warstwy to jedynie 0,01 mm (10 mikronów). Pierwsze egzemplarze dostępne będą w sprzedaży w pierwszej połowie 2015 roku, ale już dziś mozna złożyć zamówienie na to urządzenie na stronie: http://spark.autodesk.com/ember

Autodesk zainwestuje 100 mln dolarów w druk 3D

Jesienią 2014 r. Autodesk ogłosił, że poprzez zarządzany przez siebie fundusz inwestycyjny The Spark Investment Fund zamierza zainwestować w ciągu kilku najbliższych lat 100 milionów dolarów  w technologię druku 3D. Wokół tej inicjatywy chce skupić przedsiębiorców, start-upy oraz naukowców, którzy przesuwać będą granice technologii druku 3D i przyspieszą nową rewolucję przemysłową. Firma ma na celu rozbudowanie i udoskonalenie otwartej platformy Spark w powiązaniu z materiałami i urządzeniem drukującym Ember 3D. Zadeklarowane finansowanie ma zapewnić rozwój i wzmocnienie platformy, a także dać impuls do innowacji w zakresie druku 3D.

Autodesk zaprasza firmy i inżynierów pracujących nad rozwojem sprzętu, oprogramowania, materiałów i możliwości zastosowań do ubiegania się o wsparcie ze strony utworzonego funduszu Spark Investment Fund. Zarówno inwestorzy, jak i korzystający z finansowania staną się częścią programu partnerskiego zapewniającego dostęp do działań marketingowych oraz innych usług.

„Dni zamkniętego, odgórnego podejścia do innowacji w zakresie dodatkowej produkcji są za nami. W wielu branżach docenia się wartość lepszych pomysłów i rozwiązań pozyskiwanych od przedsiębiorców rozpoczynających działalność, a drukowanie 3D nie jest tu wyjątkiem. Fundusz Inwestycyjny Spark wesprze innowatorów rozwijających druk 3D i pomoże urzeczywistnić ogromną obietnicę tkwiącą w tej technologii” – mówi Samir Hanna, wiceprezes i dyrektor generalny działu produktów konsumenckich i druku 3D w firmie Autodesk.

Autodesk i HP rozwijają druk 3D

W grudniu 2014 r. firmy Autodesk i HP ogłosiły, że ponownie łączą siły, aby przyspieszyć prace nad rozwojem druku 3D. W tym celu HP będzie w swojej technologii Multi-Jet-Fusion wykorzystywać oprogramowanie Spark stworzone przez Autodesk.

Obie firmy od dawna współpracują, m.in. w dziedzinie druku wielkoformatowego dla dokumentów projektowych i inżynierskich (Design Web Format). Tym razem postanowiły dopasować swoje oferty do siebie, aby wspierać rozwój druku 3D i tym samym doprowadzić do kolejnej rewolucji w przemyśle, wyraźnie wpływając na sposób projektowania i konstruowania produktów.

Multi Jet Fusion to technologia opierająca się na termicznym druku atramentowym. Wykorzystuje głowicę z 30 dyszami drukującymi wysokiej rozdzielczości, które są w stanie umieścić 350 milionów kropel na sekundę z dokładnością 21 mikronów. Według producenta Multi Jet Fusion zapewnia ok. 10 razy szybszy druk niż dotychczasowe urządzenia rapid prototyping oraz jest w stanie tworzyć w pełni funkcjonalne części dokładniej, z większą ilością detali i gładką powierzchnią. Jest też w stanie manipulować właściwościami materiału, faktury, wytrzymałości, elastyczności, właściwościami termicznymi i innymi. HP na razie pokazała prototyp drukarki, a maszyny wykorzystujące wymyśloną przez tę firmę technologię będą dostępne w sprzedaży dopiero w 2016 roku.