Menu

Autodesk Revit Building – Zajmij się pracą, a nie walką z programem

Autodesk Revit Building to filozofia projektowania, która nie ma ograniczeń, jakie niosą za sobą inne programy bazujące na rysunku CAD.
revit0112 kwietnia pojawiła się dziewiąta wersja najnowszego rozwiązania firmy Autodesk dedykowanego dla architektów. Autodesk Revit Building pojawił się na polskim rynku zaledwie półtora roku temu, a już zrobił furorę w środowisku architektonicznym dzięki swym możliwościom.Specjalnie dla tych czytelników, którzy jeszcze o Revicie nie słyszeli albo nie znają szczegółów krótkie wprowadzenie w filozofię modelowania informacji o budynku i pracy w Revicie.
Co to jest ten Revit?
Generalnie Revit jest programem do projektowania architektonicznego i tworzenia dokumentacji i wizualizacji, ale tak naprawdę jest bramą do innej filozofii pracy z projektem. Dlaczego? Bo Revit nie nakłada żadnych ram ani ograniczeń na proces projektowy. Architekt może tworzyć projekt tak, jak jest mu najwygodniej. Nie ma znaczenia, kiedy zmieni wysokość kondygnacji, gdzie postanowi zmienić wymiary okien czy drzwi – na rzucie, elewacji, przekroju czy w tabeli zestawieniowej. Revit to swoboda tworzenia projektu.
A czym Revit nie jest?
Nie jest nakładką na AutoCADa ani na Architectural Desktop, nie jest też oparty o technologię AutoCAD. Jest to program zupełnie inny niż AutoCAD, ale bardzo dobrze wymieniający pliki DWG z AutoCADem. Wymiana dokumentacji w formacie DWG jest tak dobra, że branżyści nie mają pojęcia, iż podkłady architektoniczne, na których pracują nie są tworzone w AutoCADzie.
A co czyni go tak unikalnym?revit02
Jądro bazy danych. Revit nie wywodzi się z technologii CAD. Nie jest oparty o technologię obiektową, która z grafiki (linii, okręgów) tworzy obiekty i dowiązuje do nich dane opisowe. Revit działa na odwrót. Wszystkie informacje o tworzonym modelu budynku zapisane są w bazie danych, a na jej podstawie dopiero jest tworzona grafika. Dynamicznie i na żywo! Dzięki temu wszystkie widoki (rzuty, przekroje, elewacje, detale i tabele) są tak samo aktualne przez cały czas trwania projektu. Możemy więc wprowadzać zmiany do projektu w dowolnym widoku – program automatycznie uaktualnia bazę danych i tym samym wszystkie inne widoki. Proste i zarazem genialne. A przede wszystkim skuteczne – cała dokumentacja techniczna jest zawsze skoordynowana.
Co więcej, budowa programu daje takie możliwości parametryzacji i relacji pomiędzy elementami modelu budynku, jakich nie spotkamy w innych programach na rynku. Część relacji pomiędzy różnymi częściami budynku zawiązywana jest automatycznie przez program, inne możemy utworzyć przy pomocy jednego kliknięcia myszą. Dzięki nim możemy w ciągu minut, a nie godzin czy dni dokonywać dowolnych (czasem nawet bardzo dużych) zmian w projekcie w dowolnym stadium jego tworzenia. Możemy nawet w ostatniej chwili zmieniać wysokości kondygnacji, przesuwać ściany konstrukcyjne, czy zmieniać wymiary całej stolarki w budynku – trwa to dosłownie minuty, o ile nie sekundy i cała dokumentacja jest zawsze aktualna.
To jest to, czym Revit bije na głowę całą konkurencję – zmiany gdziekolwiek i kiedykolwiek nie powodują zamętu koordynacyjnego w dokumentacji projektowej.
Jak działa?
Tak, jak myśli architekt. Interfejs programu jest tak intuicyjny, a działanie tak przewidywalne, że proces projektowania przypomina bardziej zabawę niż wyścig z czasem i walkę z oprogramowaniem. Program jest tak prosty w działaniu, że czas nauki jest niewiarygodnie krótki.
Prosty w działaniu nie oznacza tego, że może tworzyć jedynie nieskomplikowane formy lub tego, że jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona. W Revicie można rozwinąć skrzydła wyobraźni i szybko zaprojektować naprawdę niezwykłe kształty, co widać na załączonych ilustracjach. Co najważniejsze projektant skupia się jedynie na twórczym myśleniu, bo cała dokumentacja (rzuty, przekroje, elewacje, detale i zestawienia) powstaje automatycznie.
Funkcjonalność programu obejmuje narzędzia do tworzenia modelu koncepcyjnego, projektu, tworzenia dokumentacji technicznej i wizualizacji. Mamy do dyspozycji dziecinnie prosty w obsłudze modeler bryłowy, za pomocą którego jesteśmy w stanie zaprojektować praktycznie wszystko, co się nam zamarzy. Co więcej, na podstawie brył modelu koncepcyjnego możemy w kilka minut utworzyć powiązane z nim komponenty budynku: ściany, stropy, dachy, witryny. Jeżeli zmienimy model koncepcyjny, zmienią się i komponenty budynku. Skomplikowane kształty możemy również tworzyć przy użyciu standardowych narzędzi do projektowania komponentów budynku. Pomimo tego, że dokumentacja powstaje w większości w sposób automatyczny, do dyspozycji mamy dodatkowe narzędzia do kreślenia, detalowania i tworzenia arkuszy rysunkowych. W Revicie można liczyć zestawiać w tabelach praktycznie wszystko, bo przecież to baza danych, fotorealistyczną wizualizację zapewnia wbudowany moduł AccuRender. Ale to nie wszystko. Autodesk Revit Building posiada jeszcze kilka ciekawych i bardzo przydatnych funkcji, o których mowa poniżej.
Praca zespołowa
revit03Kompletny projekt wykonany w Autodesk Revit Building nie składa się z kilkudziesięciu lub kilkuset plików rysunkowych porozrzucanych po całym biurze. Cały projekt to jeden plik, na którym może pracować dowolna ilość osób jednocześnie. Bo przecież Revit to baza danych, a do bazy danych zazwyczaj ma jednoczesny dostęp duża ilość użytkowników. Praca równoległa w Revicie pozwala uwolnić się od konieczności podziału pracy na poszczególne kondygnacje budynku czy rodzaje widoków. Projektant będący częścią zespołu projektowego blokuje jedynie te elementy, nad którymi aktualnie pracuje. Cała reszta modelu jest dostępna dla jego współpracowników. Oczywiście wszystkie zmiany dokonane w modelu są automatycznie widoczne dla wszystkich uczestników procesu projektowego.
Warianty projektowe
Ile razy w czasie tworzenia projektu trzeba inwestorowi przedstawiać różne warianty niektórych rozwiązań? Każdy architekt wie, że dużo. Wiąże się to zazwyczaj z kolejnymi kopiami rzutów, przekrojów, elewacji, detali i przede wszystkim zestawień i wizualizacji, ewentualnie z kopiami całych projektów. Wariantowanie jest zawsze dużym wyzwaniem dla wszystkich kierowników pracowni – jak obsłużyć klienta i nie pogubić się w całej masie plików różniących się detalami.
W Revicie ten problem po prostu nie występuje, ponieważ program ma wbudowaną obsługę wariantów projektowych. Jeżeli inwestor chce zobaczyć jakiś fragment modelu w kilku wariantach, po prostu tworzymy nowy zestaw wariantów, a w nim wymaganą ilość wariantów. W jednym projekcie może znajdować się dowolna ilość zestawów wariantów odpowiadających różnym częściom budynku. A wszystko to w jednym pliku projektu.
Nowości wersji 9
Nowe funkcje w Autodesk Revit Building 9 odnoszą się zarówno do procesu projektowania jak i do tworzenia skoordynowanej dokumentacji. Wśród nich znajdziemy obliczenia kubatur pomieszczeń, studia nasłonecznienia, poszerzoną o ponad 500 elementów bibliotekę płaskich detali, nowe przedmiary materiałowe czy monitor koordynacji dla ścian i stropów. Nowy Revit obsługuje oczywiście najnowszy format plików DWG wersji 2007 i umożliwia import i eksport obiektów w formacie IFC 2×2. W programie znajdziemy również nowe lub ulepszone narzędzia wspierające projektowanie ekologiczne.