Menu

Konferencja Autodesk Day – BIM dla infrastruktury – relacja

infrastructure-day

17 czerwca 2015 r. w Hotelu InterContinental w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja Autodesk Day 2015 – BIM dla infrastruktury, w której wzięło udział ponad 100 przedstawicieli, zarówno kadra zarządzająca, jak i inżynierowie firm projektowych oraz instytucji bezpośrednio związanych z inwestycjami w infrastrukturę.

Uczestnicy dowiedzieć się mogli jak zwiększyć efektywność tworzenia projektów w zakresie inżynierii lądowej i wodnej oraz ich dokumentacji w oparciu o modelowanie informacji o budowli (BIM). Zaprezentowane zostały narzędzia Autodesk, które mogą wspomóc przejście na kolejny poziom BIM, osiągnięciu wyższej wydajności projektów, utrzymywania spójnych danych oraz szybszego reagowania na zmiany. Zakres tematyczny sesji obejmował m.in. nowe narzędzia BIM dla infrastruktury – zwiększające efektywność projektów, utrzymujące spójne dane, międzynarodowe projekty i najlepsze praktyki wdrożeniowe, a także trendy i perspektywy w obszarze BIM dla infrastruktury.

Głównym punktem agendy były prezentacje dotyczące przykładów wykorzystania oraz korzyści wynikających z BIM, a także panel dyskusyjny o rozwoju branży infrastrukturalnej w oparciu o BIM. Gośćmi specjalnymi konferencji byli przedstawiciele branżowych firm europejskich, które już wdrożyły BIM i osiągają korzyści. Cristian Otter z firmy Geonius z Holandii i Darius Šimkūnas z litewskiej firmy JSC Kelprojektas, na konkretnych realizacjach pokazali, jak szybciej, taniej i efektywniej można tworzyć i zarządzać projektami inżynierskimi, natomiast Krzysztof Jamrozik z biura projektowego EKKOM Sp. z o.o. przedstawił wyzwania, jakie stoją przed polskimi inżynierami. Jednym z istotnym elementów, na które zwrócono uwagę w obszarze dalszego rozwoju BIM w Polsce, była powszechna edukacja oraz legislacja. Eksperci byli zgodni, że wzorem krajów Unii Europejskiej, Polska powinna przyjąć dyrektywę unijną zalecającą stosowanie BIM w zamówieniach publicznych.

– Tak duże zainteresowanie konferencją świadczy o ogromnym potencjale modelowania informacji o budynku w projektowaniu infrastruktury drogowej, kolejowej czy wodnej. Polscy inżynierowie są w trakcie tej drogi, jednak mając na uwadze sukcesy i pozytywne doświadczenia branży architektoniczno-budowlanej, adopcja BIM w infrastrukturze jest procesem naturalnym i nieodwracalnym – podsumował Sławomir Gabryjeluk, menadżer ds. infrastruktury, Autodesk Polska.

Aplikom na Autodesk Day 2015

Jako Złoty Partner Autodesk mieliśmy przyjemność spotkać się z Państwem na naszym stoisku, na którym uczestnicy konferencji mogli przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. To wszystko za sprawą gogli 3D, które współpracując z programem Autodesk Infraworks fundowały uczestnikom wirtualny spacer do ulicach Łodzi i San Francisco. Dzięki tej innowacyjnej technologii mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do świata, który oglądamy.

Na stoisku nasi eksperci dzielili się także swoją wiedzą i doświadczeniem w tematyce BIMu w infrastrukturze oraz odpowiadali na wiele pytań o rozwój tej technologii w Polsce.

Ponadto Edyta Kacperska z firmy Aplikom wraz Tomasem Lendvorskim z firmy Autodesk wygłosili prelekcję na temat zastosowań aplikacji Autodesk Infraworks w projektach infrastrukturalnych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

Fotorelacja