Menu

Forum Autodesk 2016 za nami.

O tym jak będzie wyglądała przyszłość tworzenia oraz o trendach w obszarze projektowania i tworzenia produktów dowiedzieli się uczestnicy kolejnej edycji Forum Autodesk 2016 – The Future of Making Things, które odbyło się 6 października w Warszawie.

To wyjątkowe wydarzenie było dedykowane managerom w firmach projektowych i projektowo-wykonawczych, a także wszystkim pasjonatom i użytkownikom rozwiązań Autodesk. Tegoroczna edycja była podzielona na kilka ścieżek branżowo-tematycznych podczas których przedstawione zostały aktualne trendy i kierunki rozwoju w zakresie najnowszych technologii do projektowania, symulacji, wizualizacji, koordynacji międzybranżowej, a także zarządzania dokumentacją i cyklem życia produktu. Forum Autodesk to zawsze międzynarodowi eksperci, bogaty program merytoryczny, wystawa innowacyjnych rozwiązań i wiele, wiele innych atrakcji.

Forum Autodesk w liczbach:

  • 700 uczestników
  • ponad 70 prezenterów
  • ponad 50 sesji i warsztatów
  • 15 reprezentantów mediów
  • 9 partnerów Autodesk

Po raz pierwszy przeprowadzone zostały prelekcje dedykowane dla działów zarządzania i sprzedaży w branży przemysłu produkcyjnego – efektywne wykorzystanie danych projektowych w procesie ofertowania, sprzedaży i rozwoju oferty dla klientów. W branży architektonicznej i budowlanej nowością była natomiast ścieżka dla inwestorów i firm wykonawczych.

Wydarzenie organizowała firma Autodesk przy wsparciu również naszych ekspertów. Jako Autodesk GOLD Partner, prowadziliśmy sesje merytoryczne, w ramach których poruszyliśmy kwestie:

  • Optymalizacji procesu ofertowania i przygotowania produkcji w firmie przemysłowej
  • Projektowania infrastruktury zgodnego z BIM oraz integracji z danymi GIS
  • Zarządzania danymi, dokumentacją i projektem w procesie projektowania infrastruktury

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za przybycie na to wydarzenie.

Gościem specjalnym sesji plenarnej był prof. Witold Orłowski, który w swoim wystąpieniu poruszył rolę innowacyjności, uznając ją jako jedną z kluczowych kwestii z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstw i polskiej gospodarki.

– Innowacyjność tworzy dobrobyt. Dlatego warto zacząć myśleć inaczej i sięgać po innowacyjne technologie, innowacyjne rozwiązania organizacyjne, innowacyjne sposoby współpracy – innowacje są wszędzie. Warto podkreślić, że innowacyjność to stan ducha, czyli otwartość na zmiany, szukanie nowych pomysłów, rozwijanie talentów, ale także gotowość do poniesienia ryzyka. Patrząc perspektywicznie, innowacyjność pozwala z mniejszych zasobów osiągać więcej, na czym nam wszystkim powinno zależeć – mówi prof. Witold Orłowski.

– Patrząc na rozwój światowego przemysłu, widzimy, że jest wywierana na niego presja. Wytwarzanie jest obecnie bardziej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej. Jeżeli chodzi o poziom makroekonomiczny – globalizacja i rosnąca konkurencja tworzą złożone środowisko, w którym musimy się odnaleźć. Autodesk wychodzi naprzeciw tym zmianom, dostarczając rozwiązania na miarę przyszłości tworzenia. Zwinność, mobilność, przetwarzanie w chmurze, druk 3D, to trendy, które będą dominowały w kolejnych latach. Dzięki połączeniu ich możliwości, będziemy w stanie wytwarzać produkty, w sposób do tej pory niedostępny, jeszcze bardzie spersonalizowany i dostosowany do wymagań odbiorców – mówi z kolei Asif Moghal, Industry Manager Autodesk.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się ścieżka „Best practices”, czyli doświadczenia firm działających na polskim rynku. Wykorzystanie BIM w praktyce było przedmiotem prezentacji: BAM Design, Bimplan, BSiPG Gazoprojekt, DCS Design Construction Studio, ENERGOPROJEKT Warszawa, PM Group, POI Format, PLUS8.PL, Skanska, Strabag, WSP Polska. Z kolei swoimi doświadczeniami, w obszarze innowacyjnych rozwiązań projektowych dla mechaniki i przemysłu, podzieliły się m.in. firmy: Fabryka Mebli Ryś, KAZBI, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu. W obszarze mediów i rozrywki: Dash Dot Creations, Platige Image.

– Chętnie podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami w zakresie pionierskiego na rynku polskim zastosowania BIM360 przy budowie Green2Day. Korzystamy z całej gamy nowoczesnych technologii i testujemy innowacyjne rozwiązania, które nie są jeszcze standardem na polskim rynku. BIM360 to kolejny etap na drodze do digitalizacji placów budowy, komplementarny z innymi ciekawymi rozwiązaniami – na przykład samochodem skanującym, dzięki któremu jesteśmy w stanie odtworzyć obraz 3D obiektów tj. budynki, mosty, a także powierzchnię dróg i całe ukształtowanie terenu – mówi Agnieszka Tarnawa, dyrektor zespołu projektów w Skanska.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyła się część wystawowa przygotowana przez partnerów konferencji, a także „Strefa Innowacji” ze stanowiskami druku 3D oraz możliwością przejścia się po cyfrowym modelu fabryki, zaprojektowanym przez PM Group, korzystając z technologii rozszerzonej rzeczywistości VR (Virtual Reality).