Menu

BIM News

Lwią część każdego projektu budowlanego stanowi zarządzanie i śledzenie aktywów budowlanych. Mogą to być elementy systemu, sprzęt ruchomy, materiały budowlane, a nawet pomieszczenia lub powierzchnie. Bez względu na to, czy jesteś wykonawcą, czy właścicielem, śledzenie, instalacja i uruchomienie tych środków trwałych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia udanej realizacji projektu. W odpowiedzi na oczekiwania klientów Autodesk […]

Czytaj dalej

Miło nam poinformować, że na corocznym spotkaniu partnerów Autodesk, nasza firma została wyróżniona ZA AKTYWNE PROMOWANIE BIM W OBSZARZE INFRASTRUKTURY LINIOWEJ W POLSCE.

Czytaj dalej

Są polskie firmy, które już dziś postrzegają BIM jako coś więcej niż tylko zachodni trend. A jakie korzyści ze stosowania BIMu widzi jedna z największych firm budowlanych w Polsce? Na to pytanie odpowiedział Pan Mateusz Turecki, lider wdrożenia BIM – koordynator projektowania w firmie Budimex.

Czytaj dalej

W związku z planowanym wdrożeniem przez Poznań technologii BIM w zakresie realizacji inwestycji miejskich w poniedziałek 1 lutego 2016 roku na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów oraz Nadzoru Właścicielskiego Rady Miasta Poznania odbyła się prezentacja na temat „Technologii BIM (Building Information Modelling) i możliwości jej wykorzystania w Poznaniu”.

Czytaj dalej

Aktualnie trwa faza projektowania 8,4 km obwodnicy Miechowa w ciągu DW 783. Północne obejście miasta ma być pierwszą tak dużą inwestycją w Małopolsce, która zostanie zaprojektowana i wykonana z wykorzystaniem technologii BIM.

Czytaj dalej

Niewątpliwie idea modelowania informacji o budowli (BIM, Building Information Modeling) staje się coraz bardziej popularna. W ciągu ostatnich lat stała się konkretnym sposobem na lepsze zarządzanie i kontrolę inwestycji. W przypadku sektora infrastruktury, BIM może zmienić sposób w jaki pracują i współdziałają przy projektach właściciele, wykonawcy, projektanci, planiści i mnóstwo innych osób.

Czytaj dalej

Bezpłatne warsztaty online, dzięki którym dowiesz się jak oprogramowanie Autodesk wspiera projektowanie zgodnie z ideą BIM.

Czytaj dalej

Autodesk ogłosił raport „BIM – polska perspektywa”. Celem badania było określenie poziomu znajomości i wykorzystania BIM w Polsce, efektów dla branży architektonicznej i budowlanej, a także szans, barier i perspektyw dalszego rozwoju.

Czytaj dalej

Przyszedł czas, aby Twoja firma zaczęła korzystać z BIM. Niniejszy artykuł pomoże Ci w rozpoczęciu odpowiednich działań. Chociaż wdrożenie BIM w całej firmie z dnia na dzień jest niemożliwe, to zajmie mniej czasu, niż Ci się wydaje. Krok ten wykonało już tysiące podobnych do Twojej organizacji.

Czytaj dalej

Było już o tym, że BIM jest przyszłością projektowania, który w Europie postrzegany jest jako główny czynnik przewagi konkurencyjnej, a wkrótce może być wymagany przez prawo zamówień publicznych. Zdaniem ekspertów, BIM bezdyskusyjnie powinien znaleźć zastosowanie w projektach infrastrukturalnych, ponieważ z reguły są one bardzo kosztowne i czasochłonne, a stopień ich skomplikowania wymaga bardzo dobrych i łatwo dostępnych danych.

Czytaj dalej

Pytania o to, czy stosować BIM już w zasadzie się nie zadaje. Teraz chodzi raczej o sposób w jaki go wprowadzić i jak najlepiej wykorzystać. Projekty infrastrukturalne są dużo droższe, bardziej skomplikowane i czasochłonne niż inne, więc tym bardziej BIM powinien znaleźć w nich swoje miejsce. BIM ma być sposobem na lepsze zarządzanie i kontrolę inwestycji, ma towarzyszyć jej od planowania i realizacji aż do końca wieloletniej eksploatacji.

Czytaj dalej

O BIMie mówią projektanci, firmy realizujące inwestycje infrastrukturalne, zarządcy obiektów, producenci oprogramowania. Natomiast my staramy się, aby było to bardziej zrozumiałe. Stąd temat konferencji: jak zrobić ten pierwszy krok. Zobacz jak było. Obejrzyj nagrania z konferencji.

Czytaj dalej

W miarę jak władze publiczne w Wielkiej Brytanii i na całym świecie zaczynają wymagać BIM, staje się jasne, że inżynieria lądowa i wodna oparta na modelach przyjęła się na dobre. Sektor ten musi w końcu uświadomić sobie, że jeśli ma się rozwijać, to musi postawić na BIM w projektach infrastrukturalnych.

Czytaj dalej

W dniach 9-11 września 2015 r. odbył się w Łodzi V Kongres Urbanistyki Polskiej, któremu towarzyszył III Kongres Miast Polskich oraz III Forum Miast Partnerskich. Motyw przewodni spotkania stanowiły zagadnienia ściśle związane z szeroko pojętą rewitalizacją miast oraz wyzwaniami, z jakimi muszą zmagać się jednostki urbanistyczne.

Czytaj dalej

W dniach 7-8 września br. Aplikom wziął udział w XVII Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów 2015. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 700 ekspertów i specjalistów oraz 83 wystawców, reprezentujących firmy oraz instytucje związane z branżą energetyczną.

Czytaj dalej

BIM to możliwość uzyskania działek, istniejącego uzbrojenia bezpośrednio z systemu GIS w postaci obiektów przestrzennych z dołączonymi atrybutami opisowymi. BIM to projektowanie za pomocą inteligentnych obiektów z dołączonymi właściwościami fizycznymi. BIM to automatyczny dobór elementów, obliczenia spadków napięć, raporty i zestawienia i kosztorys wykonawczy. Wreszcie BIM to łatwe zasilenie systemu ewidencji sieci kompletnymi informacjami o elementach nowej inwestycji i lepsza jakość zarządzania.

Czytaj dalej

Wraz z coraz większą liczbą projektów infrastrukturalnych wykorzystujących modelowanie informacji o budowli (Building Information Modeling, BIM), wiele osób z branży uświadamia sobie, że konkurowanie na rynku i zdobywanie nowych zamówień wymaga stosowania BIM. Projektom wykorzystującym BIM towarzyszy szereg interesujących korzyści – mniej zmian, mniej błędów, sprawniejsza współpraca oraz dane projektowe, które można ostatecznie wykorzystać do obsługi, konserwacji i zarządzania aktywami. Nie chcąc tracić tych korzyści, właściciele obiektów infrastruktury lądowej, w tym agencje rządowe, coraz częściej wymagają stosowania BIM w swoich projektach.

Czytaj dalej

Niewiele jest tak dobrych testów dla kierownictwa jak wdrożenie radykalnych zmian w dużej firmie. Chociaż transformacje to nic nowego, przemiana, której jesteśmy dziś świadkami dzięki technologii BIM, stawia przed branżą szereg nowych i wyjątkowych wyzwań, które wynikają ze złożoności technicznej, harmonogramów i finansowania projektów infrastrukturalnych. Aby wdrożenie BIM było udane, musi ono objąć całą firmę.

Czytaj dalej

17 czerwca 2015 r. odbyła się ogólnopolska konferencja „BIM dla infrastruktury – Autodesk Day 2015”, w której wzięło udział ponad 100 uczestników. Na naszym stoisku, wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać z nami na temat technologii BIM, a także przenieść się do wirtualnego modelu miasta za sprawą gogli 3D i programu Infraworks.

Czytaj dalej