Menu

Inventor w Metalbud Sp. z o.o.

Chcieliśmy oferować naszym klientom coraz lepsze produkty w krótszym czasie. Stąd też konieczne było usprawnienie procesu tworzenia maszyn. – wyjaśnia H. Nowicki. Autodesk Inventor okazał się najbardziej wydajnym z proponowanych trójwymiarowych systemów CAD dla branży mechanicznej. Ponadto dla nas był logicznym przejściem od projektowania dwuwymiarowego do trójwymiarowego.

Autodesk Inventor w projektowaniu maszyn dla przemysłu spożywczego.

Metalbud Sp. z o.o. (www.metalbud.com), z siedzibą główną w Rawie Mazowieckiej, działa na rynku od 1974 roku. Firma jest jednym z czołowych producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego. Wytwarza nowoczesne – sterowane mikroprocesorowo – wysokiej jakości maszyny do przetwórstwa mięsnego i spożywczego. Firma rozwija się niezwykle dynamicznie, z roku na rok notując kilkudziesięcioprocentowy wzrost. „Naszym głównym atutem jest bardzo szeroki asortyment oferowanych maszyn, w tej chwili ok. 50 do różnych zastosowań. To unikalna cecha.” – komentuje Henryk Nowicki, właściciel Metalbud Sp. z o.o. Firma produkuje zarówno na potrzeby rynku krajowego jak i na eksport (40% produkcji – USA, Australia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Grecja, Kanada, Ukraina, Białoruś, Cypr). Pracuje w niej ponad 300 osób.

Inventor - Metalbud

Projektowanie komputerowe w Metalbud – od AutoCAD do Autodesk Inventor

Metalbud posiada własne biuro konstrukcyjne zatrudniające kilkunastu wysokowykwalifikowanych inżynierów. Biuro to wykonuje wszystkie zadania projektowe na potrzeby firmy. Od połowy lat 90-tych standardowym programem wspomagającym projektowanie był AutoCAD – wówczas jeszcze w wersji R13 z nakładkami do projektowania mechanicznego Genius 13. Rozwój przedsiębiorstwa, a także jednoczesny rozwój technik komputerowych sprawił, że projektowanie dwuwymiarowe przestało spełniać wymagania przedsiębiorstwa. „Chcieliśmy oferować naszym klientom coraz lepsze produkty w krótszym czasie. Stąd też konieczne było usprawnienie procesu tworzenia maszyn.” – wyjaśnia H. Nowicki. Na początku 2002 roku podjęto więc decyzję o przejściu na projektowanie trójwymiarowe.

Po szczegółowym zapoznaniu się z ofertą rynkową oraz przetestowaniu dostępnych rozwiązań wybrano Autodesk Inventor. Oprogramowanie dostarczyła i wdrożyła łódzka firma Aplikom 2001, Autoryzowane Centrum Systemowe Autodesk. „Autodesk Inventor okazał się najbardziej wydajnym z proponowanych trójwymiarowych systemów CAD dla branży mechanicznej.” – ocenia H. Nowicki – „Ponadto dla nas był logicznym przejściem od projektowania dwuwymiarowego do trójwymiarowego. Mogliśmy efektywnie wykorzystać istniejącą dokumentację konstrukcyjną w dalszych pracach projektowych”. Przy ocenie oprogramowania duże znaczenie miała również dostępność polskiej wersji językowej a także łatwość użytkowania.

Szybciej i taniej

„Autodesk Inventor umożliwił skrócenie czasu dostarczenia produktu na rynek.” – ocenia H. Nowicki – „Wynika to przede wszystkim ze skrócenia procesu projektowania oraz ze znacznie mniejszej liczby błędów, które przedostają się do etapu produkcyjnego.” Autodesk Inventor pozwolił na uniknięcie wielu pomyłek już na etapie projektu. Przykładem może być chociażby pokrywa, która dotykała do noża. Niedociągnięcie to, dzięki symulacji kinematycznej zostało wyłapane już na etapie projektowania, przed skierowaniem do produkcji, co w oczywisty sposób przyczyniło się do poczynienia ogromnych oszczędności. Dla Metalbudu niezwykle cenna okazała się również łatwość wprowadzania zmian. Dzięki temu zdecydowanie szybciej można przygotować produkt na potrzeby np. rynku kanadyjskiego, który różni się układem zasilającym.

Prezentacje dla działów handlowego

i marketingowego Metalbud bardzo aktywnie działa marketingowo. Utrzymanie wysokiej sprzedaży, poszerzanie rynków zbytu na kolejne kraje wymaga stałej obecności na najważniejszych imprezach targowych oraz innych działań promocyjnych. Z pomocą Autodesk Inventora projektanci Metalbud mogą w szybki i łatwy sposób przygotować wizualizacje na potrzeby działań marketingowych. W ten sposób produkt można zaprezentować klientom już na etapie projektu komputerowego.

Organizacja pracy zespołu projektowego

Wprowadzenie Autodesk Inventora w znakomity sposób ułatwiło pracę zespołową. W Metalbudzie nad jednym projektem pracuje zazwyczaj kilku inżynierów. Bardzo przydatne okazały się zatem możliwości projektowania współbieżnego oraz adaptacyjnego. Ponadto Metalbud stara się efektywnie zarządzać już gotowymi cyfrowymi elementami maszyn i urządzeń, wykorzystując do tego celu autorską aplikację. Pomogła ona w stworzeniu elektronicznego archiwum prac.

Autodesk Inventor – od projektu do produkcji

Metalbud posiada własny nowoczesny park maszynowy, w tym wycinarki plazmowe i obrabiarki sterowane numerycznie. Stąd też niezwykle przydatny w pracy okazał się wprowadzony w Autodesk Inventor 6 moduł spawania. Jednocześnie Metalbud korzysta z możliwości integracji Autodesk Inventor z oprogramowaniem EdgeCAM, sterującym tokarkami numerycznymi. „Po roku wykorzystywania oprogramowania Autodesk Inventor mogę śmiało stwierdzić, że przyczynił się on w znacznym stopniu do podniesienia efektywności zarówno procesu projektowania jak i produkcji.” – podsumowuje H. Nowicki.