Menu

Nowy moduł BIM 360 Assets

Lwią część każdego projektu budowlanego stanowi zarządzanie i śledzenie aktywów budowlanych. Mogą to być elementy systemu, sprzęt ruchomy, materiały budowlane, a nawet pomieszczenia lub powierzchnie. Bez względu na to, czy jesteś wykonawcą, czy właścicielem, śledzenie, instalacja i uruchomienie tych środków trwałych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia udanej realizacji projektu.

bim-360-assets-module
autodesk-bim-360-social-400

W odpowiedzi na oczekiwania klientów Autodesk wprowadził nowy moduł aktywów – BIM 360 Assets.  Zespoły mogą teraz z łatwością śledzić kluczowe etapy cyklu życia aktywów, od projektu i produkcji, przez dostawę, instalację, uruchomienie, aż do ostatecznego przekazania. Ponadto cała dokumentacja związana z aktywami, w tym informacje o produktach, takie jak arkusze kalkulacyjne i dokumenty gwarancyjne, są przechowywane w scentralizowanej bazie danych. Dane można łatwo eksportować i łączyć z innymi procesami w projekcie, takimi jak listy kontrolne i sprawy.

"Moduł BIM 360 Assets oszczędza czas naszego zespołu, a także zmniejsza ilość dokumentacji papierowej potrzebnej poza platformą", mówi Simon Terroitin, koordynator BIM w EBC, Inc. "Posiadanie tego narzędzia oznacza, że możemy teraz połączyć status aktywów z procesem budowy i posiadać do niego dostęp w terenie".

Jakie to niesie korzyści..

Przy prawidłowym wykorzystaniu stosowanie rozwiązania platformowego do śledzenia zasobów i sprzętu może pomóc zespołom poprawić ogólną jakość projektu, szczególnie w fazie rozruchu i przekazania do eksploatacji. Oto kilka przykładów obrazujących w jaki sposób rozwiązanie takie jak BIM 360 Assets może pomóc Twojemu zespołowi:

 1. Przyspieszone uruchamianie i szybsze rozwiązywanie problemów - dzięki temu, że wszystkie informacje dotyczące zasobów są zorganizowane w centralnej bazie danych, zespoły mogą szybko uzyskać dostęp do odpowiednich dokumentów, oznaczyć i zareagować na usterki oraz rozpocząć szybsze kontrole i testy.
 2. Niższe koszty projektu - dając zespołom lepsze narzędzie do śledzenia i zarządzania zasobami od projektu po budowę, można zminimalizować ilość kosztownych poprawek w różnych zespołach.
 3. Większa przejrzystość - utrzymanie jasnej widoczności statusu projektu jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania projektem, jak również dostarcza klientom dokładnych informacji. Dzięki centralnej bazie danych umożliwiającej śledzenie i zarządzanie wszystkimi aktywami i sprzętem, zespoły mają zawsze aktualne jedno źródło informacji.
 4. Zmniejszone ryzyko - ponieważ zespoły posiadają obecnie dokumentację historyczną dla każdego środka trwałego lub elementu wyposażenia, łatwo jest odnieść się do wszelkich ukończonych prac lub problemów, aby uniknąć jakichkolwiek przyszłych problemów związanych z gwarancją lub ewentualnym postępowaniem sądowym.
 5. Szybsze przejście do eksploatacji - właściciele chcą jak najszybciej rozpocząć eksploatację swoich budynków. Dzięki temu, że wszystkie informacje są zorganizowane w celu szybszego przekazania, wykonawcy nie muszą marnować cennego czasu na koniec projektu, szukając dokumentacji do zamknięcia projektu. Jako dodatkowy bonus, prowadzi to zazwyczaj do lepszych relacji z klientami i większego prawdopodobieństwa ponownego podjęcia współpracy!

BIM 360 Assets: Główne cechy charakterystyczne

Moduł BIM 360 Assets zapewnia przyjazne dla użytkownika i scentralizowane miejsce do śledzenia i zarządzania cyklem życia aktywów i sprzętu od projektu do przekazania inwestycji. Ponieważ jest to zupełnie nowy moduł, oto kilka kluczowych funkcji, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy:

 • Scentralizowana dokumentacja - Szybki dostęp do wszystkich informacji o zasobach, w tym informacji o produktach, takich jak arkusze kalkulacyjne, certyfikaty, materiały szkoleniowe i dokumenty gwarancyjne, poprzez scentralizowane repozytorium. "BIM360 Assets zapewnia jedną tablicę do śledzenia i zarządzania różnymi rodzajami aktywów projektu i daje nam widoczną ścieżkę od budowy do eksploatacji", mówi Andy Leek, wiceprezes ds. technologii i innowacji w PARIC. "Dzięki temu proces przekazywania inwestycji jest znacznie bardziej płynny".
 • Dostosowywanie - Łatwe śledzenie, kiedy składnik aktywów został zaakceptowany przy użyciu niestandardowych statusów i atrybutów. "Posiadanie w pełni konfigurowalnego narzędzia do śledzenia aktywów, które jest bezpośrednio powiązane z takimi rzeczami jak dokumenty, sprawy, listy kontrolne i lokalizacje, a także możliwość wydobycia wszystkich tych informacji za jednym razem do przekazania, jest tym, o czym każdy wykonawca marzył przez ostatnie 20 lat", mówi Simon Terroitin, koordynator BIM w EBC, Inc.
 • Zintegrowany przepływ pracy w terenie - połączenie zasobów i działań związanych z uruchomieniem z innymi przepływami pracy w terenie, takimi jak listy kontrolne i sprawy. "Najlepszą rzeczą w nowym module aktywów jest możliwość stosowania list kontrolnych w wielu fazach dostaw", mówi Michael Murphy, Digital Construction Operations Manager w BAM Ireland. Jest to podejście bardziej "wierne życiu", co oznacza, że możemy teraz lepiej zintegrować podejście skoncentrowane na aktywach/elementach z naszymi szybko rozwijającymi się cyfrowymi przepływami pracy".
 • Skaner kodów kreskowych/skaner kodów QR - Przeprowadzaj odpowiednie przeglądy i bieżącą konserwację bez wysiłku dzięki prostemu skanowaniu kodu kreskowego lub kodu QR za pomocą urządzenia mobilnego.
 • Usterki - Szybko dokumentuj wszelkie usterki, robiąc zdjęcia i dołączając je bezpośrednio do dokumentacji środka trwałego.
 • Kontrole/testy - Łatwo zakończ wszelkie kontrole lub testy na miejscu, łącząc aktywa z listami kontrolnymi.
 • Dostępność mobilna - Wyświetlaj informacje o uruchomieniu i aktywach na miejscu, co pozwala na szybkie rozwiązywanie problemów.
 • Import listy aktywów - Szybko wypełniaj listy aktywów z programu Excel.
 • Połączenie z Assemble - Łatwo wyodrębniaj dane o aktywach bezpośrednio z modelu i importuj do modułu BIM 360 Assets. Pozwala to zespołowi biurowemu na śledzenie aktywów w terenie, a także daje wgląd w dane o aktywach z modelu. Dzięki dwukierunkowemu połączeniu, zespoły mogą widzieć wizualizacje postępu prac, zawierające wszystkie aktualne informacje o aktywach w terenie.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu.

Anetta Małkowska

Dyrektor ds. Klientów Kluczowych
Telefon: 601 079 394
E-mail: anetta.malkowska@arkance-systems.com