F1 IN SCHOOLS


Arkance Systems Poland partnerem wydarzenia

27.10.2022

Formuła 1 od 1950 roku wzbudza niesamowite emocje wśród wszystkich fanów motoryzacji i nie tylko. To najbardziej prestiżowy międzynarodowy wyścig samochodowy na całym świecie! Choć początki tego wydarzenia pojawiły się w Europie, to z czasem zwiększyło ono swój zasięg i aktualnie wyścigi odbywają się na terenie Europy, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Azji i Australii.

Nic więc dziwnego, że wokół tak wspaniałego wydarzenia zgromadzona jest rzesza fanów, również wśród najmłodszych. A to doskonała okazja do wykorzystania pasji do zmiany postrzegania nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Stąd pomysł na stworzenie programu F1 in Schools.

F1 in Schools – największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie

Głównym celem F1 in Schools jest zaszczepienie w młodych osobach nowego postrzegania przedmiotów ścisłych (takich jak technologia, inżynieria, matematyka) poprzez tworzenie zabawnego i ekscytującego środowiska edukacyjnego. Organizacja wykorzystuje magnetyczny urok Formuły 1 i proponuje udział w jedynym prawdziwie globalnym programie edukacyjnym, który podnosi świadomość STEM (Science, Technology, Engineering and Maths) wśród studentów i uczniów na całym świecie.

Wyzwanie inspiruje uczniów do wykorzystania IT do nauki o fizyce, aerodynamice, projektowaniu, produkcji, brandingu, grafice, sponsoringu, marketingu, przywództwie/pracy zespołowej, umiejętnościach medialnych i strategii finansowej oraz zastosowania ich w praktyczny, pomysłowy, konkurencyjny i ekscytujący sposób. F1 in Schools to jedyne globalne wyzwanie multidyscyplinarne, w którym zespoły uczniów w wieku od 11 do 19 lat wykorzystują oprogramowanie CAD/CAM do współpracy, projektowania, analizy, produkcji, testowania, a następnie ścigania się miniaturowymi samochodami napędzanymi sprężonym powietrzem.

Wyjątkowa impreza po raz pierwszy w Polsce!

Wydarzenie organizowane jest w 54 krajach, a w tym roku po raz pierwszy również w Polsce. Na czym polega wzywanie? Każdy z zespołów ma zaprojektować i skonstruować samochód F1, a następnie przystąpić do wyścigu. Kolejne etapy konkursu to:

  1. Projekt – przy użyciu oprogramowania 3D CAD zaprojektowanie bolidu F1 zgodnie ze specyfikacją
  2. Analiza – aerodynamika jest analizowana pod kątem sprawności oporu w wirtualnym tunelu aerodynamicznym przy użyciu oprogramowania do obliczania dynamiki płynów (CFD)
  3. Realizacja – korzystając z oprogramowania 3D CAM zespół wybiera najbardziej efektywną strategię obróbki do wykonania pojazdu
  4. Test – przeprowadzenie testów w tunelach aerodynamicznych i dymnych
  5. Wyścig – czas na największe emocje, czyli przetestowanie wykonanego modelu w wyścigu i poznanie zwycięskich drużyn

Arkance Systems Poland wspiera edukacyjne programy

Jako Arkance Systems Poland z przyjemnością angażujemy się i wspieramy programy, które skierowane są również do najmłodszych. Niesamowitą satysfakcję sprawia nam obserwowanie jak młode osoby podchodzą kreatywnie do tematów związanych z inżynierią, matematyką czy projektowaniem.

W pełni zgadzamy się również ze słowami Stefano Domenicali, prezesa i dyrektora generalnego Formuły 1, który mówi:

“Jesteśmy zachwyceni, że możemy wspierać program F1 in Schools, ponieważ nadal inspiruje i kształci młodych ludzi w zakresie przedmiotów STEM, które są krytyczne nie tylko dla naszego sportu, ale mogą mieć ogromny wpływ na szersze społeczeństwo”.

Zachęcamy do śledzenia edycji 2022/2023, która jak już wspominaliśmy, po raz pierwszy obejmuje również Polskę!