F1 in Schools Poland – finał pierwszej polskiej edycji za nami


14 maja 2023

22.05.2023

Z wielkim entuzjazmem informujemy, że pierwsze finały F1 in Schools Poland przejdą do historii! W niedzielę, 14 maja 2023 w łódzkiej Zatoce Sportu odbyła się niezapomniana rywalizacja, w której 16 drużyn z całej Polski walczyło o tytuł Mistrzów Polski F1 in Schools 2023 oraz szansę reprezentacji kraju na światowych finałach w Singapurze. Zadanie sędziów było niezwykle trudne, ale ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców!

O projekcie F1 in Schools

F1 in Schools jest uznawany za największy i najbardziej ekscytujący projekt edukacyjny na świecie oparty na STEM (Sciences-Technology-Engineering-Mathematics). Zapoczątkowany w 8 szkołach w Wielkiej Brytanii w 1999 roku, jest aktualnie obecny w ponad 26 000 szkołach w 51 krajach. Jest to jedyna w swoim rodzaju globalna platforma promocji filozofii Formuły 1 wśród młodzieży. Statut założycielski organizacji F1 in Schools stanowi, że jest ona i pozostanie organizacją nienastawioną na zysk. Fundusze pozyskane od sponsorów są inwestowane w administrowanie, rozwój i rozszerzanie zasięgu programu wśród młodzieży.

Przedstawiony program, znany jako F1 in Schools, oferuje innowacyjne podejście do nauki przedmiotów STEM (Science, Technology, Engineering and Maths) i odnotowuje imponujące wyniki, przyczyniając się tym samym do wzrostu zainteresowania karierą inżynierską.

Więcej o samej inicjatywie przeczytasz w naszym artykule

Finał polskiej edycji

14 maja zgromadziliśmy się w Łodzi, by wyłonić zwycięską drużynę. Każda z 16 zgromadzonych drużyn była oceniana pod kątem wielu kryteriów, m.in. przedsiębiorczość, tożsamość zespołu, projekt bolidu oraz sposób prezentacji. Każda z drużyn musiała więc nie tylko stworzyć bolid wraz z dokumentacją projektową, ale również zadbać o odpowiednią oprawę marketingową i pozyskać do tego celu sponsorów. Przypomnijmy, że uczestnicy są w przedziale wiekowym 11 – 19 lat. W gronie sędziowskim znalazł się również reprezentant Arkance Systems Poland, Jacek Poświata, trener z 17-letnim doświadczeniem w zakresie szkoleń m.in. AutoCAD, Autodesk Inventor, AutoCAD Mechanical i innych na wszystkich poziomach zaawansowania.

„Oceniam głównie przygotowane przez uczestników modele 3D zaprojektowane w odpowiednich programach do modelowania trójwymiarowego. Jestem pod dużym wrażeniem zaangażowania i zaprezentowanych umiejętności.” – mówi Jacek.

Choć jak wspominaliśmy, decyzja była naprawdę trudna, udało się wyłonić zwycięską drużynę. Pierwsze miejsce zajęli Foton Racing z Liceum ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu – jeszcze raz gratulujemy i dalej trzymamy kciuki!

Światowy finał już wkrótce

Przed zwycięską drużyną jeszcze jeden etap – światowy finał, który odbędzie się w Singapurze. Jeśli tak jak my jesteście pod wielkim wrażeniem i chcielibyście wesprzeć naszą reprezentację, możecie ich wspomóc i zostać sponsorem drużyny. Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych – kontaktować się można z nami pod adresem info.pl@arkance-systems.com lub z organizatorem wydarzenia pod adresem info@academya.com.

F1 in Schools Poland – Arkance Systems Poland jako partner wydarzenia

Jesteśmy niezmiernie dumni, że Arkance Systems Poland jest partnerem tego wyjątkowego wydarzenia. Dzięki temu mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w rozwój programu F1 in Schools w Polsce. Wnosimy nasze kompetencje i pasję, aby zapewnić uczniom niezapomniane doświadczenia związane z nauką STEM oraz odkrywanie swoich talentów i pasji.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim 16 drużynom za ich ogromne zaangażowanie, kreatywność oraz determinację, jaką wykazali podczas całego procesu. Wasza walka aż do samego końca zasługuje na ogromne uznanie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy również organizatorom za sprowadzenie tego projektu do Polski oraz pozostałym partnerom, bez których to wydarzenie nie mogło by się odbyć.

To był niezwykły dzień pełen emocji i pasji. Jesteśmy dumni z osiągnięć wszystkich uczestników i współtwórców tego wyjątkowego wydarzenia. F1 in Schools nabiera coraz większego rozmachu w Polsce, a dzięki niemu młodzi ludzie mają szansę wkroczyć w świat innowacji, technologii i inżynierii poprzez fascynującą przygodę z wyścigami Formuły 1. A wielu uczestników poprzednich edycji kontynuuje swoją przygodę przy organizacji najbardziej prestiżowego międzynarodowego wyścigu samochodowego na całym świecie!