Holistyczna obsługa - obiektywne usługi konsultingowe na najwyższym poziomie


Wywiad z Arkadiuszem Leśko

22.07.2022

O holistycznej obsłudze rozmawiamy z Arkadiuszem Leśko

Jak wygląda sytuacja na rynku sektora budowlanego? Czym jest holistyczna obsługa i jak to wygląda w Arkance Systems Poland? O holistycznej obsłudze rozmawiamy z Arkadiuszem Leśko, Dyrektorem rynku budownictwa i infrastruktury w Arkance Systems Poland.

Jak, według Pana, wygląda sytuacja na rynku sektora budowlanego?

Sytuacja tego rynku jest bardzo złożona. Przedsiębiorcy zmagają się z dużą zmiennością i niepewnością koniunktury różnych sektorów. Mamy do czynienia z ograniczonym dostępem do wykwalifikowanej kadry przy dużej podaży kontraktów, a ceny materiałów są zmienne i ciężko to właściwie przewidzieć. Niestety, wszystkie wspomniane aspekty niosą duże ryzyko w prowadzeniu biznesu.

Jak firmy sobie z tym radzą?

Wiele firm stara się podejmować kroki zmierzające do dywersyfikacji obszarów działalności. Generalni wykonawcy rozwijają opcje na rynku deweloperskim ze szczególną koncentracją na segmencie obiektów prefabrykowanych, rynku utrzymania infrastruktury, utrzymania obiektów, produkcji i zarządzania OZE czy też prowadzą ekspansję zagraniczną.

A jak to wygląda w sektorze IT dla budownictwa? Czy ma to jakiś wpływ również na ten sektor?

Oczywiście! Każda zmiana powoduje nowe wzywania dla firm, które dostarczają rozwiązania firmom budowlanym. W związku z tym, szeroko pojęty sektor IT dla budownictwa ulega dzisiaj przemodelowaniu. Większa świadomość konsumentów, a także dynamiczny rozwój narzędzi powoduje wysoką profesjonalizację sektora. Zmiana dotyczy również dotychczasowych przekonań.

Co to oznacza?

Firmy, przed podjęciem decyzji o zakupie danego rozwiązania, wymagają również audytu potrzeb, konsultacji i pełnego wdrożenia programów. Na cały proces zakupowy staramy się spojrzeć holistycznie, zbadać konkretne potrzeby użytkowników. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować idealne rozwiązanie dla naszych klientów. Celem takiego podejścia jest oczywiście jak najszybsza realizacja rezultatów z podjętych inwestycji.

Jak Arkance Systems radzi sobie z nowymi wymaganiami? Na czym opiera się dzisiaj model biznesowy Arkance Systems Poland?

Nasz model biznesowy opieramy na dywersyfikacji partnerów, jako jedna z nielicznych firm w Polsce. Staramy się współpracować z wieloma producentami oprogramowania, co pozwala nam świadczyć usługi konsultingowe w sposób obiektywny i na najwyższym poziomie. Chcemy dostarczać naszym klientom narzędzia renomowanych i sprawdzonych producentów oprogramowania. W związku z tym stawiamy na rozwiązania takich producentów, jak Autodesk, Trimble czy Studio ARS.
Inwestujemy w rozwinięty międzynarodowy zespół programistów, który pozwala nam na tworzenie dedykowanych aplikacji. Mają one na celu zwiększenie możliwości narzędzi takich jak Revit, Civil 3D czy Trimble Connect. Obserwujemy potrzeby firm i aktualne trendy na rynku, a także staramy się na nie dynamicznie odpowiadać. Stale rozbudowujemy zespół techniczny czy zakres wdrażanych rozwiązań. Obecnie w organizacji pracuje ponad 500 wyspecjalizowanych inżynierów w 13 krajach Europy. Nasze doświadczenie w doradztwie i doborze technologii oraz wsparciu w zarządzaniu i prowadzeniu inwestycji stawiają konsultantów firmy Arkance Systems w czołówce firm konsultingowych w tym obszarze.

Najlepiej o staraniach firmy świadczą zadowoleni klienci. Czy dostajecie pozytywny feedback z przeprowadzonych transakcji?

Tak. W każdy projekt wkładamy dużo pracy, a klienci to widzą i doceniają. Kilka rozbudowanych case study znajdziecie Państwo na naszej stronie: tutaj.

O holistycznym podejściu mówi np. Joanna Gajewska – Sokołowska, COO dla Tétris EMEA, która w wypowiedzi dla Buildera podkreśla: „…potrzebujemy godnego zaufania partnera, który kompleksowo wesprze nas w procesie zmiany organizacyjnej. Jednocześnie oczekiwaliśmy holistycznego podejścia do wszystkich aspektów cyfryzacji, a nie koncentracji jedynie na wdrożeniu oprogramowania Autodesk. Ponadto szukaliśmy firmy z międzynarodowym doświadczeniem właśnie w kwestii cyfryzacji i wdrożeń BIM. Arkance Systems jest właśnie taką firmą.”

Rozumiem jednak, że Arkance Systems Poland to nie tylko oprogramowanie, prawda?

Tak, jak mówiłem, staramy się holistycznie podejść do tematu i sprzedaż oprogramowania to tylko jeden z elementów naszej działalności. Dodatkowo prowadzimy szkolenia i doradzamy, a także oferujemy sprzęt – m.in. budowalny, pomiarowy, czy VR/AR. Kompleksowe podejście oraz szerokie możliwości pozwalają na zaspokojenie potrzeb zarówno potentatów branży wykonawczej (m.in. Budimex, Strabag, Porr), jak i przedsiębiorstw średnich bądź małych.

Idealnym przykładem będzie firma Tom-Dróg. Jest to firma, która jako pierwsza wyposażyła sprzęt budowlany w system automatycznego sterowania maszyn w oparciu o modele BIM.

„Na zakup systemu do koparki zdecydowaliśmy się, gdyż wcześniejsze doświadczenie z tymi systemami pozwoliło nam przekonać się, że to dobra inwestycja. I choć nie jest to tanie rozwiązanie, to bardzo szybko się zwraca. Przede wszystkim wzrasta efektywność wykonywanych robót. Nie tracimy czasu na poprawki, a dodatkowo tę samą pracę wykonuje teraz mniejsza liczba osób” – wyjaśnił Tomasz Kupiec, szef firmy Tom-Dróg, na łamach magazynu „Pośrednik Budowlany”.

Autor artykułu

Arkadiusz Leśko

Dyrektor Rynku – Budownictwo i Infrastruktura, Arkance Systems Poland

Inżynier budownictwa z wszechstronnym doświadczeniem jako BIM Manager, po stronie biur projektowych oraz wykonawców. Przez ostatnie lata wspierał inicjatywę i rozwój BIM u jednego z dominujących Generalnych Wykonawców. Skoncentrowany na interdyscyplinarnych rozwiązaniach wspierających złożone procesy inwestycyjne. Obecnie zaangażowany w rozwój i usprawnienie komunikacji w środowiskach CDE, pomiędzy systemami IT a urządzeniami oraz maszynami budowlanymi.