Recepta na cyfrową transformację w Twojej firmie


Od czego zacząć?

14.08.2023

Żyjemy w erze internetu, w której nowoczesne technologie przenikają do wszystkich sfer naszego życia. Dobrodziejstwa nowoczesnych rozwiązań są wykorzystywane we wszystkich sektorach gospodarki – przemyśle, usługach czy rolnictwie. Jednak jak prezentuje się sektor budownictwa na tle tego dynamicznego rozwoju?

Wydaje się, że zaawansowane tunele, mosty czy nowe lotniska powstają z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Niestety, okazuje się, że sytuacja w branży budowlanej nie jest tak kolorowa. Według badań budownictwo przez wiele lat tkwiło w technologicznym zastoju. Istnieje jednak nadzieja na poprawę tej sytuacji, a jest nią cyfryzacja procesu budowlanego – szczególnie z wykorzystaniem metodyki BIM i jej narzędzi optymalizacyjnych.

Mapa cyfryzacji – gdzie na tej mapie znajduje się twoja firma?

Jeszcze 40 – 50 lat temu deska kreślarska i rapidograf były standardem w biurach projektowych. Dzisiaj nawet technologia CAD wydaje się przeżytkiem, co nie zmienia faktu, że gros firm wciąż projektuje za pomocą tych narzędzi. Wprowadzenie metodyki BIM przyniosło rewolucję, umożliwiając modelowanie 3D z informacjami o parametrach elementów. Wprowadzono również standardy, które wcześniej często były pomijane. Kolejne etapy rozwoju cyfrowego to korzystanie z narzędzi do programowania wizualnego, które eliminują powtarzalne czynności i umożliwiają projektowanie generatywne. W przyszłości technologie takie jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja również będą odgrywać znaczącą rolę w budownictwie. Wszystkie te zmiany i usprawnienia można ułożyć na swoistej osi czasu lub mapie drogowej. Pytanie brzmi: gdzie na tej drodze znajduje się Twoja firma?

Nie taki diabeł straszny… Od czego zacząć?

Dla inżynierów niezaznajomionych z nowoczesnymi technologiami projektowymi, cała historia cyfryzacji może wydawać się skomplikowana i tajemnicza. Wielość nowych pojęć, technologii, metod i narzędzi może przyprawić o zawrót głowy. Znalezienie odpowiedniej drogi w labiryncie rozwiązań i możliwości jest niezbędne. W takim przypadku warto skorzystać z produktów przygotowanych specjalnie dla branży projektowo-budowlanej w ramach Kolekcji AEC od Autodesk.

Zawarta w kolekcji oferta oprogramowania stanowi pełen zakres narzędzi, które umożliwią nie tylko wdrożenie metodyki BIM w firmie, ale także pozwolą na osiągnięcie wyższego poziomu cyfryzacji. Począwszy od tradycyjnych narzędzi, takich jak AutoCAD czy Forma do modelowania koncepcyjnego, poprzez zaawansowany Revit 3D, aż do narzędzi do programowania wizualnego, takich jak Dynamo oraz możliwości wizualizacji w nowej nakładce – Twinmotion. Należy również pamiętać o narzędziu do koordynacji międzybranżowej – Navisworks Manage, programach InfraWorks, AutoCAD Civil 3D oraz wizualizacjach w 3ds Max.

Aby jeszcze bardziej ułatwić proces cyfryzacji, Kolekcja AEC zapewnia dostęp do platformy chmurowej ACC, która umożliwia przechowywanie, koordynowanie i udostępnianie dokumentacji. Wprowadzenie takiej platformy wymiany informacji stanowi niezbędny element metodyki BIM.

Dzięki tym rozwiązaniom inżynierowie mogą z łatwością przyswoić nowe technologie projektowe i osiągnąć sukces w cyfrowej transformacji swojej firmy.

Współpraca to podstawa – czyli gdzie szukać pomocy?

Zapewnienie narzędzi do modelowania, koordynacji, tworzenia rysunków i wizualizacji w ramach metodyki BIM stanowi pierwszy krok. Konieczne jest również nauczenie się  narzędzi lub znalezienie pracowników i partnerów, którzy mogą pomóc w tym, czasami wymagającym, procesie wdrożenia. Wszystkie te kroki są możliwe dzięki współpracy z Arkance Systems Poland sp. z o.o., liderem cyfrowej transformacji w branży budowlanej.

Nasza firma nie tylko dostarcza systemy Autodesk (np. kolekcję AEC) i innych producentów, ale także organizuje szkolenia i może przeprowadzić Cię przez cały proces wdrożenia. Dodatkowo, naszym klientom oferujemy nawet możliwość “wynajęcia”  BIM inżynierów, managerów i koordynatorów, którzy pomogą płynnie przejść przez cały proces cyfrowej transformacji. Warto korzystać z doświadczenia zaufanych partnerów. W ten sposób mamy gwarancję, że proces wdrożenia nowych technologii zakończy się sukcesem i przyniesie realne zyski dla firmy.

Łapać byka za rogi – co możemy uzyskać?

Używanie metodologii BIM w procesach projektowych i budowy jest coraz częściej wymagane przez świadomych deweloperów, publiczne instytucje, czy nawet Unię Europejską. Naszym celem jest nie tylko podążanie za regulacjami oraz zmieniającymi się wymaganiami rynku, ale także przyniesienie naszym klientom realnych korzyści płynących z transformacji cyfrowej. Według istniejących szacunków okazuje się, że dzięki nowoczesnym narzędziom cyfryzacji cały proces inwestycyjny może być do 33% tańszy i aż o 50% krótszy. Dlaczego więc nie skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje nam technologia?

Autor artykułu

Radosław Mazgaj, Specjalista ds BIM

Radosław Mazgaj

Specjalista ds. BIM, Arkance Systems Poland

Inżynier ds. BIM w specjalności architektonicznej. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, laureat wielu konkursów architektonicznych i branżowych m.in. medalista mistrzostw świata Wordskills w konkurencji Cyfrowe Budownictwo. Swoje doświadczenie zdobywał w biurach projektowych w kraju i zagranicą, realizując głównie projekty obiektów użyteczności publicznej w technologii BIM. Obecnie specjalizuje się w rozwiązaniach chmurowych i cyfryzacji procesu budowlanego. Prywatnie wokalista, pasjonat podróży i sportu.