Nowoczesna prefabrykacja, czyli o optymalizacji, automatyzacji i przyspieszeniu realizacji


02.08.2022

Prefabrykacja polega na wytwarzaniu wielkowymiarowych elementów budowlanych w fabryce lub innym miejscu produkcji, a następnie transportowania kompletnych podzespołów na plac budowy, w którym finalnie ma znajdować się konstrukcja. Chcesz poznać ten temat lepiej? Zapraszamy do przeczytania artykułu, autorstwa Arkadiusza Leśko, Dyrektora Rynku Budownictwa Ogólnego i Infrastrukturalnego, z którego dowiesz się o trendach na rynku budownictwa infrastrukturalnego i kubaturowego w dobie Przemysłu 4.0.

Prefabrykacja w budownictwie to ważny segment w branży IT w Arkance Systems

Segment infrastrukturalny rozwija się bardzo dynamicznie. Realizacja setek kilometrów dróg krajowych oraz szybkiego ruchu, setek kilometrów tras kolejowych czy inwestycje liniowe (m.in. linie tranzytowe szeroko pojętej energii) – to wszystko świadczy o tym, jak rozgrzany jest rynek budowlany. Inwestycje te napędzane są Programem Budowy Dróg Krajowych, programami Kolejowymi, planowanym CPK, czy innymi inicjatywami. Z drugiej strony, segment kubaturowy nadal zapewnia wzrosty, zwłaszcza w liczbie sprzedanych przestrzeni magazynowych. Popyt wewnętrzny i zakupy hurtowe niosą duże wyzwania zarówno dla wykonawców, jak i projektantów.

Główne wyzwania na rynku budownictwa i sposoby na ich rozwiązanie

Nasi klienci zmagają się głównie z wyzwaniami takimi jak:

  • Wzrosty cen materiałów
  • Ograniczona dostępność materiałów
  • Kumulacja prowadzonych prac
  • Problemy z organizacją produkcji
  • Problemy z przygotowaniem realizacji
  • Brak rąk do pracy

Niestety, wciąż obserwujemy mniejsze zainteresowanie kierunkami technicznymi na uczelniach, co skutkuje brakiem kadry inżynierskiej, a przy dodatkowych trudnościach ze znalezieniem do pracy pracowników fizycznych sytuacja staje się naprawdę ciężka.

Oczywistym rozwiązaniem staje się szeroko pojęta informatyzacja, a także uproszczenie procesów, które zachodzą w firmie – zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 Arkance Systems Poland wspomaga firmy w przejściu przez transformację cyfrową. Zapewniamy firmom sprawdzony sposób na automatyzację i optymalizację maksymalnie dużej liczby procesów, które w nich zachodzą. Od projektowania, przez harmonogramowanie, po zarządzanie budową.

Proces produkcji możliwy do pełnego kontrolowania

Dzięki zastosowaniu prefabrykacji, proces produkcji jest w pełni kontrolowany. Pozwala nam to ograniczyć straty materiałowe, możemy automatyzować dużą część prac i przygotować front robót na budowie nie będąc zależnym od warunków pogodowych i pory roku.

Prefabrykacja nadal nie jest pierwszym wyborem dla inwestorów. Wpływ na to mają m.in. niekorzystne skojarzenia prefabrykatów z wielką płytą, ale również fakt, że korzystanie z prefabrykatów wymaga dużego nakładu prac na etapie projektowym. To jednak zdecydowanie nie powinno nas zniechęcać do wykorzystania tej technologii. Należy pamiętać, że prefabrykaty mają wiele zalet m.in. wysoką wytrzymałość, trwałość, odporność, szerokie możliwości czy jakość wykonania.

Na jakie narzędzia postawić?

Przy nawiązywaniu nowej współpracy, największą uwagę zwracamy na potrzeby naszych klientów. A klienci dzisiaj oczekują automatyzacji, integracji danych, wykorzystania spójnej platformy do wymiany danych i projektowania w całym cyklu prowadzenia inwestycji. Dlatego, jakiś czas temu kupiliśmy spółkę AGAcad, która dostarcza wyspecjalizowane narzędzia dla wielobranżowej platformy do projektowania – Autodesk Revit. Pozwala to naszym klientom na utrzymanie standardów pracy przy jednoczesnym uzyskaniu niespotykanego do tej pory poziomu zautomatyzowania pracy projektowej. Narzędzia AGAcad w połączeniu z Revit doskonale wpisują się w te założenia i dają bardzo duże możliwości projektantom.

AGAcad – dla jakich branż?

Firma ma w swoim portfolio kilka rozwiązań:

Narzędzia te przeznaczone są dla wszystkich użytkowników Autodesk Revit – architektów, konstruktorów oraz branżystów.

Korzyści z wykorzystania rozwiązań AGAcad

Prefabrykacja może zapewnić realizację przedsięwzięcia na czas i w określonym budżecie, pod warunkiem zainwestowania w projekt. Narzędzia od AGAcad zautomatyzują proces projektowania oraz wprowadzania zmian, co może poskutkować obniżeniem kosztów projektu.

Jeśli artykuł Was zainteresował i chcecie dowiedzieć się więcej – zachęcamy do skontaktowania się z nami. Dodatkowo, w naszej ofercie znajdziecie szkolenia z wyżej wymienionych rozwiązań, które pozwolą Wam poznać narzędzia AGAcad i jak najlepiej wykorzystać je w swojej pracy.

Autor artykułu

Arkadiusz Leśko

Dyrektor Rynku – Budownictwo i Infrastruktura, Arkance Systems Poland

Inżynier budownictwa z wszechstronnym doświadczeniem jako BIM Manager, po stronie biur projektowych oraz wykonawców. Przez ostatnie lata wspierał inicjatywę i rozwój BIM u jednego z dominujących Generalnych Wykonawców. Skoncentrowany na interdyscyplinarnych rozwiązaniach wspierających złożone procesy inwestycyjne. Obecnie zaangażowany w rozwój i usprawnienie komunikacji w środowiskach CDE, pomiędzy systemami IT a urządzeniami oraz maszynami budowlanymi.