Autodesk Fusion 360 Manage


PLM, który łączy ludzi, dane i procesy

12.01.2023

Zwiększone wymagania klientów, rosnąca konkurencja, wyższe ceny surowców, przerwane łańcuchy dostaw – to rzeczywistość, z którą zmagają się dzisiaj firmy produkcyjne. Aby umożliwić funkcjonowanie, a wręcz rozwój firm, zarządy zakładów produkcyjnych zmuszone są do zmian zarówno organizacyjnych, jak i technologicznych.

Aby umożliwić szybsze i dokładniejsze ofertowanie, szybsze wprowadzanie produktów do produkcji, optymalizację produktów czy natychmiastową reakcję na zmiany wymagań klienta, dostępności dostaw i cen surowców konieczne są zmiany w zakresie cyfryzacji. Rewolucja przemysłowa pomaga zwiększyć elastyczność, a jej częścią są systemy klasy PLM (product lifecycle management). Te obejmują swoim wpływem cały cykl życia produktu w przedsiębiorstwie. Jednym z takich systemów jest Autodesk Fusion 360 Manage.

Autodesk Fusion 360 Manage

Autodesk Fusion 360 Manage to system do zarządzania cyklem życia produktu. Dzięki jego zastosowaniu produkty szybciej trafią na rynek, a zarządzanie danymi i procesami w chmurze pozwoli na:

  • Ulepszenie współpracy i zwiększenie wydajności
  • Dotrzymywanie terminów
  • Przyspieszenie rozwoju produktów
  • Posiadanie jednego kompletnego źródła dla wszystkich danych

Więcej o Autodesk Fusion 360 Manage oraz cyfryzacji procesów projektowania i produkcji w systemie PLM przeczytasz w naszym artykule.

Wąskie gardła ręcznej kontroli procesów

Koncepcja, projektowanie, produkcja, dostarczenie na rynek i serwis – to procesy, które napędzają cykl życia wszystkich produktów. Każda firma, mniej lub bardziej świadomie, podąża za tą ścieżką. Zdarza się jednak, że procesy, które zostały wypracowane w firmie produkcyjnej wiele lat temu, mają pewne wady – nie mają formalnych ustaleń, brakuje im standaryzacji, a więc obarczone są ryzykiem błędów wynikających z braku dostępu do aktualnych danych czy niejasnej kolejności postępowania. Większość zakładów produkcyjnych zarządza już procesami wprowadzania zmian, BOM, kontrolą jakości, wprowadzaniem nowych produktów na rynek czy łańcuchem dostaw. Jest jednak ryzyko pojawiania się wąskich gardeł, spowodowanych ręczną kontrolą procesów, a te marnują czas, generują dodatkowe koszty i obniżają jakość marki.

Cyfryzacja procesów powiązanych z cyklem życia produktu

Narzędziem do zarządzania plikami inżynierskimi są systemy klasy PDM, które umożliwiają cyfryzację i organizację obiegu dokumentacji. Autodesk Fusion 360 Manage, jako system PLM, pozwala rozszerzyć możliwości klasycznego systemu PDM i wzbogacić go o cyfryzację procesów powiązanych z cyklem życia produktu, który zachodzi w firmie. Program daje możliwość dokładnego odzwierciedlenia procesu wdrażania produktu na rynek poprzez powiązanie elementów tego procesu z zadaniami i zasobami ludzkimi oraz finansowymi. Autodesk Fusion 360 Manage kontroluje wszystkie działania i umożliwia monitorowanie postępów w czasie rzeczywistym, a także weryfikację wykonalności zadań przypisanych, ich terminu czy kosztów. Dzięki temu osoby, które są odpowiedzialne, posiadają efektywne narzędzia bieżącej kontroli realizacji poszczególnych etapów, a w efekcie produkt dostarczony jest na czas i zgodnie z budżetem.

Lepsze wykorzystanie posiadanych danych

Efektywniejsze wykorzystanie dostępnych danych zapewnia zarządzanie listami materiałowymi (BOM) w Autodesk Fusion 360 Manage. Integracja z Vault Professional sprawia, że zatwierdzone listy materiałowe są automatycznie przekazywane do systemu PLM, a więc stanowią dokładne źródło dla produkcyjnej listy materiałowej. Łatwe znalezienie produktu w scentralizowanym programie gwarantuje dostęp do najbardziej aktualnych i dokładnych wytycznych planowania produkcji. Utrzymanie kalendarza i kosztów pod kontrolą jest dodatkowo możliwe dzięki porównaniu zmian i kosztów w BOM dzień po dniu, śledzeniu terminowości produkcji i dostarczenia zleceń. Autodesk Fusion 360 Manage posiada ustandaryzowaną ścieżkę recenzji i zatwierdzenia, więc bez problemu można prześledzić proces zgłaszania i śledzenia zmian.

Szybkie i elastyczne wdrożenie

Zastosowanie predefiniowanych szablonów procesów jako schematy blokowe, umożliwia szybkie oraz elastyczne wdrożenie, bez konieczności długotrwałych szkoleń dla pracowników. Dzięki zastosowaniu PLM chmurowego, firma nie musi ponosić kosztownych inwestycji w infrastrukturę serwerową. Natomiast dzięki skróceniu i ułatwieniu dostępu do kluczowych danych w procesie produkcyjnym minimalizujemy ryzyko wystąpienia błędu wynikającego z braku bieżących informacji.

Niewątpliwą zaletą Autodesk Fusion 360 Manage jest jego integracja z systemem PDM Autodesk Vault Professional. Dzięki temu możliwy jest transfer list materiałowych razem z modelami 3D oraz dokumentacją 2D. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych to Autodesk Fusion 360 Manage zapewnia uprawnienia oparte na rolach. System posiada wtyczki i interfejs API, który zapewnia integrację z oprogramowaniem biznesowym. To umożliwia automatyczną wymianę danych z systemami ERP, CRM czy usługami internetowymi.

Fusion 360 Manage

Jakie są korzyści wdrożenia Autodesk Fusion 360 Manage?

Korzyści wynikające z zastosowania Autodesk Fusion 360 Manage są niemal natychmiastowe. Z systemu można zacząć korzystać w zaledwie kilka tygodni, dzięki intuicyjnemu interfejsowi i szybkiemu wdrożeniu. Program jest elastyczny, a także skalowalny, dzięki wykorzystaniu platformy chmurowej.

System jest bardzo łatwy w użyciu i zapewnia wszystkim osobom, które nie są inżynierami dostęp do najpotrzebniejszych danych. Dzięki temu firma nie traci czasu inżynierów, którzy mogą poświęcić się w pełni innym zadaniom. Warto wspomnieć, że według badania firmy Tech-Clarity ponad połowa respondentów wskazała znalezienie właściwych informacji i czas zmarnowany na wyszukiwanie danych jako główne wyzwania w swojej pracy. Zarówno zarząd, jak i pracownicy firmy mają dzięki Autodesk Fusion 360 Manage pełny wgląd w proces. To pozwala wykryć przeszkody, ustalić priorytety problemów i błyskawicznie na nie zareagować. Ponadto istnieje możliwość śledzenia zmian, dzięki kontroli wersji, a przypisywanie obowiązków zmniejsza liczbę nieporozumień między pracownikami. Dzięki zaletom systemu firma obniża koszty produkcji, ponieważ minimalizowane są kosztowne błędy, przeróbki czy ilość odpadów.

Arkance Systems Poland oferuje ten, jak i inne systemy klasy PLM, a dodatkowo grupa wyspecjalizowanych inżynierów kompleksowo pomaga firmom produkcyjnym w transformacji cyfrowej.

Autor artykułu

Marek Majewski

Dyrektor rynku – przemysł, Arkance Systems Poland

W Arkance Systems odpowiedzialny za planowanie strategii dla rynku przemysłu oraz zarządzanie multidyscyplinarnymi projektami wdrażania nowych technologii informatycznych w zakładach produkcyjnych, m.in.: CAD/CAM/CAE, PDM i PLM zintegrowane z ERP, BIM dla przemysłu. Skupia się na analizie i optymalizacji procesów projektowania i produkcji.

Zajmuje się oprogramowaniem Autodesk od 1995, m.in. tworząc biblioteki polskich standardów.