Elastyczna produkcja elementem cyfrowej transformacji cyklu życia produktu


06.12.2023

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w którym oczekiwania klientów rosną, a trendy rynkowe ewoluują w zawrotnym tempie, właściciele firm produkcyjnych stoją przed nieustannym wyzwaniem utrzymania konkurencyjności. Konieczność optymalizacji operacji staje się kluczowym elementem przetrwania w branży. Wzrost cen surowców jedynie podkreśla, jak istotne są efektywne procesy produkcji dla opłacalności projektów.

W tym kontekście, analiza cyklu życia produktu, obejmującego sześć kluczowych faz – od koncepcji przez projekt, wytwarzanie, sprzedaż, eksploatację, aż po wycofanie – ukazuje, że większość z tych etapów może podlegać cyfrowej transformacji. Dzisiaj skupimy się na obszarze cyfrowej transformacji: zwiększeniu elastyczności produkcji. Odkryjemy, w jaki sposób nowoczesne podejścia na etapie wytwarzania stają się kluczowym narzędziem do wyprzedzenia konkurencji.

Elastyczna produkcja: Innowacyjne koncepcje

Elastyczna produkcja niepodważalnie zaczyna się od etapu projektowania, napędzanego zaawansowaną technologią Generative Design dostępną na platformie Autodesk Fusion 360. To właśnie tutaj konstruktorzy, uwolnieni od tradycyjnego obowiązku ręcznego kształtowania elementów, korzystają z chmurowego silnika obliczeniowego, który proponuje szeroki wachlarz kształtów do analizy i wyboru. Ten krok oznacza fundamentalne przekształcenie procesu rozwoju produktu, przechodząc od skupienia na pojedynczym projekcie do analizy większej liczby wariantów w krótszym czasie.

Obniżenie kosztów produktu to tylko jedna z korzyści płynących z bardziej świadomych decyzji, które obejmują wybór materiałów, metody produkcji, a także minimalizację masy, zwiększenie integralności strukturalnej, i wydłużenie trwałości. Efektywne zarządzanie zestawieniami materiałowymi staje się kluczowe dla sprawnej i elastycznej produkcji, a w tym kontekście platforma PLM Autodesk Fusion 360 Manage staje się niezastąpionym narzędziem, generując i udostępniając listy materiałowe dla różnych komórek firmy. Zapewnienie, że wszyscy uczestnicy procesu produkcji odwołują się do właściwej wersji, stanowi kluczowy element w minimalizowaniu ryzyka wystąpienia błędów i konieczności przeróbek. Elastyczna produkcja to dynamiczny proces przygotowywania programów sterujących dla maszyn CNC. Zintegrowane środowisko Autodesk Fusion 360, dedykowane modelowaniu i generacji kodów NC, umożliwia błyskawiczne reagowanie na zmiany. Symulacja i weryfikacja obróbki skrawaniem w ramach tego środowiska przekładają się na skrócenie czasu przestojów oraz gwarantują stworzenie bezpiecznych, zoptymalizowanych ścieżek narzędzi, co z kolei zwiększa efektywność produkcji bez konieczności nadzoru. Wsparcie dla zintegrowanych sond pomiarowych znacząco redukuje czas produkcji poprzez wykorzystanie automatycznej konfiguracji maszynowej, weryfikację obróbki oraz pomoc w przeprowadzaniu ostatecznej kontroli.

System MES: Klucz do zwinnej produkcji

Zwinne zarządzanie produkcją nie byłoby możliwe bez wsparcia nowoczesnego systemu klasy MES, takiego jak Autodesk Prodsmart. Ta platforma chmurowa umożliwia nie tylko planowanie i zarządzanie zespołami, maszynami i materiałami, ale co więcej zapewnia widoczność produkcji w czasie rzeczywistym, śledzenie i analizę przepływu produkcji. Wyjątkową cechą systemu Prodsmart jest elastyczne harmonogramowanie produkcji, co czyni go kluczowym narzędziem dla nowoczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych.

Transformacja cyfrowa z Autodesk Fusion: Technologia i procesy

Wszystkie opisane technologie, od zaawansowanego projektowania po zwinne zarządzanie produkcją, integrują się w jednym, zintegrowanym środowisku chmurowym Autodesk Fusion. Oferuje ono kompleksowe narzędzia do projektowania, symulacji, tworzenia kodów NC, zarządzania dokumentacją, cyklu życia produktu oraz samą produkcją. Transformacja cyfrowa staje się tu kompleksowym podejściem, które obejmuje nie tylko technologię, ale również rozwijanie kompetencji.

Rozpoczęcie tej fascynującej podróży nie musi być trudne, a z doświadczonym partnerem jakim jest Arkance Systems Poland, platynowy partner Autodesk, możesz skutecznie stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom i maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości. Transformacja to nie tylko krok ku nowoczesnej technologii, ale również proces rozwijania umiejętności i doskonalenia się w dynamicznym świecie produkcji. Firma Arkance Systems jest gotowa stać się twoim partnerem na tej fascynującej drodze.

Autor artykułu

Marek Majewski

Marek Majewski

Dyrektor rynku - przemysł, Arkance Systems Poland

W Arkance Systems odpowiedzialny za planowanie strategii dla rynku przemysłu oraz zarządzanie multidyscyplinarnymi projektami wdrażania nowych technologii informatycznych w zakładach produkcyjnych, m.in.: CAD, CAM, CAE, PDM i PLM zintegrowane z ERP, BIM dla przemysłu. Skupia się na analizie i optymalizacji procesów projektowania i produkcji. Pracuje z oprogramowaniem Autodesk od 1995 roku, m.in. tworząc biblioteki polskich standardów.

Pozostałe aktualności z serii:

Masowa personalizacja

Cyfrowa współpraca

Wrażenie klienta

elastyczna produkcja