Dodatki do Inventora – rozszerzenie funkcjonalności Autodesk Inventor


06.11.2023

Dodatki do Inventora – co znajdziesz w artykule?

O Autodesk Inventor

Autodesk Inventor Professional to wysoce wydajny system 3D dedykowany projektowaniu mechanicznemu. Jest on przeznaczony dla inżynierów i konstruktorów, którzy dążą do skrócenia czasu procesu projektowego, wprowadzenia na rynek doskonalszych produktów w krótszym czasie oraz utrzymania przewagi konkurencyjnej.

Ten zaawansowany modelator bryłowy umożliwia tworzenie trójwymiarowych modeli projektowanych urządzeń. Następnie na podstawie tych modeli generowane są różnego rodzaju rysunki, takie jak złożeniowe, wykonawcze, montażowe, ofertowe, poglądowe i wiele innych.

Wszelkie zmiany dokonywane w modelu automatycznie aktualizują się we wszystkich rysunkach płaskich. Program pozwala także na tworzenie własnych bibliotek parametrycznych części, które są unikalne dla danej firmy i szeroko wykorzystywane w projektach.

Jednak to, co dodatkowo wyróżnia Autodesk Inventor, to jego zdolność do personalizacji i rozszerzania za pomocą różnych dodatków. Te dodatki, takie jak Toolbox for Inventor i Be.Smart T4I, pozwalają użytkownikom na jeszcze skuteczniejsze wykorzystanie potencjału programu i dostosowanie go do ich indywidualnych potrzeb.

Dodatki do Inventora i ich rola w procesie projektowania

Rola dodatków w ekosystemie Autodesk Inventor jest nieoceniona i może znacząco usprawnić proces projektowania. Dodatki stanowią kluczową część strategii optymalizacji procesu projektowego i zwiększenia wydajności. Są one katalizatorem osiągnięcia wyższej jakości projektów, dokładności oraz efektywności.

W przypadku użytkowników Autodesk Inventor, dodatki pozwalają na dostosowanie oprogramowania do konkretnych potrzeb i specyfiki projektów. To oznacza, że można dostosować środowisko projektowe do własnych preferencji i wymagań. Dodatki takie jak Toolbox for Inventor czy Be.Smart (wcześniej Holixa) T4I wprowadzają dodatkowe funkcje, które mogą znacznie uprościć zarządzanie danymi projektowymi oraz przyspieszyć pracę.

Ponadto, dodatki dostarczają zaawansowanej funkcjonalności, takie jak analiza, symulacja czy zarządzanie dokumentacją techniczną. Dzięki nim, zespoły pracujące z Autodesk Inventor mogą realizować jeszcze bardziej zaawansowane projekty i osiągać wyższą jakość produktów. To ostatecznie przekłada się na konkurencyjność firmy na rynku.

Warto podkreślić, że ciągły rozwój dodatków do Autodesk Inventor otwiera drzwi do nowych możliwości i usprawnień. Dla użytkowników i zespołów, które dążą do osiągnięcia doskonałości w projektowaniu i inżynierii, inwestycja w odpowiednie dodatki jest kluczowa. Stanowią one klucz do odblokowania pełnego potencjału Autodesk Inventor i skrócenia czasu od koncepcji projektu do ostatecznego produktu.

Dodatki do Inventora

Arkance Toolbox for Inventor – zwiększ możliwości Autodesk Inventor

Toolbox for Inventor to nieocenione narzędzie, które maksymalnie usprawnia pracę w środowisku Autodesk Inventor. Jest to autorska aplikacja stworzona przez inżynierów, którzy doskonale rozumieją potrzeby i wyzwania użytkowników tego zaawansowanego oprogramowania do projektowania. Jednym z najważniejszych atutów Toolbox for Inventor jest jego integracja bezpośrednio z interfejsem Inventora, co sprawia, że jest to rozszerzenie niezwykle intuicyjne i łatwe do wykorzystania.

Arkance Toolbox 4 Inventor wprowadza wiele istotnych funkcjonalności. Oto kilka kluczowych funkcji tego rozszerzenia:

 • Work ON/OFF: pozwala na wygaszanie wybranych elementów konstrukcyjnych we wszystkich plikach złożenia. Dzięki tej funkcji, projektant może uporządkować swoją dokumentację przed archiwizacją, eliminując zbędne elementy i skupiając się na istotnych aspektach projektu.
 • IAM to STEP, IPT to STEP: automatyzują proces eksportu projektów w formacie STEP. To ogromna zaleta, zwłaszcza gdy musisz wysłać pliki klientowi lub dostawcy. Dzięki temu narzędziu, wszystkie pliki są szybko i skutecznie przygotowane do udostępnienia.
 • Policz cięcia i gięcia: tworzy raport pozwalający na oszacowanie kosztów produkcji elementów blaszanych użytych w projekcie. Zliczane są ilości gięć oraz długości cięć, co pomaga w kontrolowaniu i optymalizacji kosztów produkcji
 • Rozwiń blachy: Dzięki tej funkcji sprawdzisz, czy wszystkie blachy w projekcie posiadają poprawne rozwinięcia. To kluczowe, aby uniknąć błędów podczas produkcji, takie jak złe rozwinięcia lub niemożliwość rozkroju elementów.
 • Utwórz DXF’y: generuje pliki DXF z poprawnych rozwinięć w projekcie. Jest to ogromna oszczędność czasu przy przygotowywaniu plików na obrabiarki numeryczne.
 • Policz pokrycia: grupuje i zlicza pola powierzchni wszystkich ścianek przedmiotu na podstawie koloru, co jest przydatne w wielu zastosowaniach, od oceny farb podkładowych po izolacje termiczne.
 • Lista pasowań: ułatwia konstruktorom tworzenie pełnej dokumentacji, zwłaszcza w przypadku maszyn i urządzeń.

Wykorzystanie Arkance Toolbox 4 Inventor jako dodatku do Autodesk Inventor może znacząco zwiększyć produktywność, poprawić jakość projektów oraz zmniejszyć ryzyko popełniania błędów. To narzędzie nie tylko oszczędza czas, ale także pomaga kontrolować koszty produkcji i utrzymywać najwyższą jakość projektów inżynieryjnych. Dla użytkowników Autodesk Inventor, jest to niezastąpione rozszerzenie, które warto poznać i wdrożyć do codziennej pracy.

Toolbox for Inventor

Be.Smart T4I – transformacja pracy z Autodesk Inventor

Be.Smart T4I (Tools4Inventor) to niezastąpiony dodatek dla użytkowników Autodesk Inventor, który zapewnia znaczną poprawę wydajności i produktywności w procesie projektowania. Dzięki temu narzędziu, projektanci mogą znacząco usprawnić pracę na każdym etapie tworzenia projektów, od pierwszego szkicu po publikację gotowej dokumentacji. Warto poznać niektóre z kluczowych korzyści, jakie oferuje Be.Smart T4I.

 1. Automatyczne wypełnianie iProperties: Be.Smart T4I automatyzuje wypełnianie informacji takich jak daty, nazwy, właściwości fizyczne, a nawet wymiary rozwinięć blach. Dzięki temu unikasz żmudnego i czasochłonnego ręcznego wypełniania tych danych w każdym dokumencie, co znacząco przyspiesza proces projektowania.
 2. Zdefiniowane przez użytkownika okno dialogowe iProperties: To narzędzie daje ci łatwy i szybki dostęp do ważnych właściwości iProperties dostosowanych do konkretnego typu dokumentu. Możesz dostosować te właściwości do swoich potrzeb, co znacząco ułatwia zarządzanie projektem.
 3. Automatyczne lub ręczne publikowanie dokumentów: Be.Smart T4I umożliwia automatyczne generowanie rozwinięć części blaszanych prosto z poziomu zespołu. To sprawia, że tworzenie i udostępnianie dokumentacji staje się znacznie szybsze i bardziej efektywne.
 4. Automatyczna synchronizacja iProperties: To narzędzie utrzymuje zsynchronizowane właściwości iProperties między modelem a rysunkiem. Możesz nawet ręcznie zsynchronizować właściwości, kiedy zajdzie taka potrzeba.
 5. Narzędzia do obsługi BOM: Be.Smart T4I ułatwia synchronizację i modyfikacje numeracji między zespołem głównym a podzespołami. To znacząco usprawnia proces zarządzania projektem i gwarantuje, że Twoja dokumentacja jest zawsze aktualna i zgodna.

Dlaczego warto wypróbować Be.Smart T4I? To narzędzie daje projektantom i inżynierom szansę na oszczędność prawie 80% cennego czasu, co przekłada się na znacznie większą produktywność i dokładność projektów. Dzięki łatwemu w użyciu interfejsowi i pełnemu wsparciu technicznemu, możesz skupić się na kreatywnym aspekcie projektowania, pozostawiając rutynowe zadania Be.Smart T4I. To absolutnie niezbędne narzędzie dla każdego, kto dąży do optymalizacji swojego procesu projektowania w Autodesk Inventor.

Holixa T4I

Wybór optymalnych dodatków do Inventor

Wybór optymalnych dodatków do Autodesk Inventor to kluczowy krok w optymalizacji procesu projektowania. Dla użytkowników tego zaawansowanego oprogramowania, istnieje wiele dostępnych rozszerzeń, które mogą znacząco zwiększyć efektywność i jakość ich pracy. Oto kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając odpowiednie dodatki:

 • Kompatybilność i integracja: Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wybrane dodatki są w pełni kompatybilne z wersją Autodesk Inventor, którą używasz. Warto również zwrócić uwagę na poziom integracji. Najlepsze rozszerzenia bezproblemowo łączą się z programem, co minimalizuje straty czasu związaną z nauką obsługi dodatkowego oprogramowania.
 • Dostosowanie do potrzeb: Każda firma i projekt mogą wymagać różnych narzędzi i funkcji. Dlatego ważne jest, aby wybrać dodatki dostosowane do konkretnych potrzeb twojego zespołu lub branży. Czy potrzebujesz narzędzi do analizy konstrukcji, automatyzacji procesów czy zarządzania dokumentacją? Wybór powinien być dokładnie dostosowany do Twoich potrzeb.
 • Recenzje i opinie: Przed zakupem warto zapoznać się z recenzjami i opiniami innych użytkowników Autodesk Inventor, którzy korzystają z tych dodatków. Opinie mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących wydajności, funkcjonalności i obsługi technicznej.
 • Wsparcie i aktualizacje: Niezawodne wsparcie techniczne oraz regularne aktualizacje to kluczowe elementy. Upewnij się, że twórcy dodatków zapewniają odpowiednią opiekę klientom i stale rozwijają swoje rozszerzenia. Dzięki temu dostosujesz się do zmieniających się potrzeb użytkowników.
 • Koszty i zwrot z inwestycji: Ostatecznie, rozważ koszty wdrożenia i korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki zastosowaniu danego dodatku. Przeszkolenie zespołu, zakup licencji i inne koszty powinny być w pełni uzasadnione przez oszczędności czasu i poprawę jakości projektów.

Podsumowując, wybór optymalnych dodatków do Autodesk Inventor to istotny krok w procesie optymalizacji projektowania. Przemyślane podejście, uwzględniające kompatybilność, potrzeby, opinie innych użytkowników, wsparcie techniczne oraz aspekty finansowe, pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał tego zaawansowanego narzędzia do projektowania.

Podsumowanie

Dodatki do Autodesk Inventor stanowią kluczowy element optymalizacji procesu projektowania. Oferują użytkownikom potężne narzędzia do zwiększenia wydajności i jakości ich prac. Dzięki takim rozszerzeniom jak Arkance Toolbox for Inventor czy Be.Smart T4I, inżynierowie i projektanci mogą znacząco usprawnić swoją pracę. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich dodatków, włączając w to kompatybilność, dostosowanie do potrzeb, opinie innych użytkowników oraz wsparcie techniczne. Kluczem jest znalezienie równowagi między narzędziami, które pozwalają zautomatyzować rutynowe zadania, a tymi, które dostarczają zaawansowane funkcje do analizy i optymalizacji projektów.

Dlatego, zanim zainwestujesz w dodatki do Autodesk Inventor, dokładnie zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć. Wtedy wybierz te rozszerzenia, które najlepiej spełniają Twoje potrzeby. W ten sposób maksymalizujesz potencjał tego znakomitego oprogramowania do projektowania.