Jak zwiększyć elastyczność produkcji


Wywiad z Markiem Majewskim o zwiększeniu elastyczności produkcji i przewadze konkurencyjnej

21.11.2022

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa produkcyjnego w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Z jednej strony obserwujemy coraz większe wymagania klientów oraz rosnącą konkurencję, z drugiej zaś wzrost cen surowców, problemy z dostawami podzespołów oraz gonitwę cenową na rynkach paliw. Jak sobie z tym poradzić? Więcej o tym, jak zwiększyć elastyczność produkcji i w efekcie osiągnąć przewagę konkurencyjną przeczytasz w wywiadzie z naszym ekspertem, Markiem Majewskim.

Dzień dobry Panie Marku, może na początek naszej rozmowy opowie Pan trochę o obecnych wymaganiach klientów względem firm produkcyjnych?

Dzień dobry, oczywiście. Rosnące oczekiwania wśród klientów końcowych to zdecydowanie trend, który coraz częściej obserwujemy my i nasi klienci. Konsumenci chcą mieć dostęp nie tylko do standardowej oferty, ale coraz bardziej doceniają również rozwiązania niestandardowe i szyte na miarę. W wyniku tego, produkty oferowane przez firmy inżynierskie są modyfikowane i tworzą ogromną gamę wariantów produktowych. Klienci chcą łatwo dostosować swoje zamówienie, mieć pewność, że wybrany towar odpowiada ich potrzebom w 100% przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności, szybkiej dostawy i łatwości w zamówieniu.

Jaki ma to wpływ na firmy produkcyjne?

Tu sytuacja wygląda trochę gorzej, ponieważ firmy te stoją przed niesamowitym wyzwaniem. Każda modyfikacja w produkcie zwiększa nakład pracy, złożoność czy koszt produkcji. Firmy produkcyjne stoją w obliczu nieuchronnej presji, aby dostarczać szeroką gamę wyjątkowo specyficznych produktów, komponentów i maszyn. To skutkuje tym, że typowe dwuwymiarowe procesy zamawiania na papierze przestają wystarczać i nie są już w stanie zapewnić szybkiej oraz elastycznej konfiguracji. Pracownicy marnują czas na nieefektywną komunikację, a pojawiające się błędy są kosztowne i skutkują przebudową komponentów, opóźnieniem procesów zamówień i błędnie oszacowanymi cenami produktów.

W jaki sposób można sobie z tym poradzić?

Skoro dwuwymiarowe procesy przestają wystarczać, producenci zaczynają sięgać po modele 3D, tym samym chcąc udoskonalić i przyspieszyć dotychczasowy proces zamawiania. Niestety tworzenie tych modeli do konfiguracji i wyceny jest czasochłonne, mocno angażuje dział konstrukcyjny, więc skutkuje wydłużeniem procesu ofertowania. Dodatkowo używanie standardowych programów CAD 3D nie oferuje powszechnego dostępu do modeli.

Czy Arkance Systems ma pomysł jak usprawnić ten proces?

Oczywiście, że tak! Jedną z naszych głównych wartości jest słuchanie klientów i analiza rynku, by tworzyć rozwiązania szyte na miarę, które podnoszą wartość biznesu. Analizując obecną sytuację, stwierdziliśmy, że idealnym rozwiązaniem będzie możliwość elastycznego i łatwego zaprojektowania produktu przez klienta. Co więcej, idealnym środowiskiem będzie do tego przeglądarka internetowa, ponieważ nie wymaga dodatkowych instalacji i zachowuje prostotę oraz komfort działania. Mechanizm nie jest właściwie pomysłem nowym – na pewno każdy z nas spotkał się z konfiguratorem dostępnym np. u koncernów samochodowych. Na ich stronach w prosty sposób użytkownik może skomponować auto swoich marzeń – wybrać model, kolor nadwozia, tapicerki, silnik oraz wyposażenie dodatkowe. Przy każdej zmianie mamy aktualizację ceny końcowej, a model ulega graficznej modyfikacji zgodnie z wybranymi komponentami.

Czyli rozwiązanie jest już dostępne na rynku?

I tak i nie. Sama logika nie jest oczywiście czymś nowym, ale w przypadku produktów tworzonych na zamówienie chcemy przede wszystkim zmieniać wymiary i do tego w sposób płynny. Stąd rozwiązania dostępne na rynku, typowe dla branży motoryzacyjnej tworzone przez specjalistów, którzy odtwarzają indywidualnie zasady konfiguracji każdego produktu oraz robią grafiki każdego z wariantów – poza tym, że są kosztowne, nie sprawdzają się przy dynamicznych zmianach wymiarów produktu. Tutaj potrzebny jest taki konfigurator, który bezpośrednio korzysta z modeli i parametrów wyrobów utworzonych przez dział konstrukcyjny, przy tym jest prosty i tani w stworzeniu oraz w utrzymaniu.

Wtedy proces ten może odbywać się w trzech kluczowych etapach:

  1. Wybór typu produktu
  2. Podanie jego wymiarów i możliwość ich dostosowania
  3. Wybór dodatkowych parametrów wyposażenia

Na każdym kroku użytkownikowi towarzyszyć powinien oczywiście podgląd 3D, który idealnie odzwierciedla wygląd tworzonego produktu oraz aktualna cena.

I taki jest właśnie produkt od Arkance Systems?

Tak. Arkance Configurator to rozwiązanie, które korzysta z możliwości platformy internetowej Autodesk Forge. To pomaga zakładom produkcyjnym oferowanie elastycznych i dokładnych konfiguracji produktów 3D. Platforma Forge (która obsługuje ponad 70 różnych formatów wejściowych plików) pozwala wyodrębnić dane modelu z oprogramowania CAD klientów i wprowadzić je na platformę. Forge Viewer komunikuje się zatem natywnie z interfejsem platformy, aby renderować on-line interaktywne modele 3D. Dzięki temu, że Arkance Configurator jest oparty o platformę chmurową, jest dostępny z dowolnego miejsca, w dowolnym momencie na dowolnym urządzeniu. Co więcej, z Arkance Configurator firmy mogą podjąć decyzję o sprzedaży za pośrednictwem sprzedawców lub dealerów, ale mogą także sprzedawać bezpośrednio u siebie.

Co jeszcze oferuje Arkance Configurator?

Narzędzie pozwala klientom na łatwy dostęp do prostych w nawigacji modeli 3D produktów w każdej przeglądarce internetowej i dostosowanie produktu do swoich potrzeb, bez konieczności posiadania wiedzy projektowej czy pobierania dodatkowego oprogramowania. Oczywiście aktualny graficzny podgląd jest dostępny na każdym etapie, a dodatkowo generowana jest cena produktu z uwzględnieniem zastosowanych modyfikacji. Po stworzeniu modelu, użytkownicy otrzymują dokładną wycenę, dokumentację oraz są w stanie pobrać uproszczony model 3D. Ponadto Arkance Configurator automatycznie generuje i dostarcza użytkownikom wiadomości e-mail zawierające informacje o konfiguracjach. Od strony firmy produkcyjnej natomiast powstaje kompletne zamówienie na spersonalizowany produkt, które posiada model 3D, dokumentację produkcyjną 2D, listę materiałową i kosztorys. Ponieważ Arkance Configurator integruje się z systemami klasy ERP i CRM, klient jest od razu identyfikowany w bazie CRM, a zamówienie bezpośrednio trafia do systemu ERP.

Brzmi naprawdę ciekawie. Na koniec naszej rozmowy podsumujmy korzyści jakie niesie wykorzystanie Arkance Configurator.

Zastosowanie Arkance Configurator pozwoli uruchomić automatyczny proces dostosowywania i zamawiania swoich produktów. Klienci nie będą musieli czekać na ofertę, nie ma ryzyka błędnego oszacowania kosztów, sprzedawcy nie muszą czekać na dział konstrukcyjny, a ten nie jest przeciążony pracą powiązaną z ofertowaniem i wysokim stopniem niepotrzebnego przeprojektowywania tych samych lub podobnych komponentów.

Konfigurator porusza się po zakresie ustawionym przez konstruktora, a to sprawia, że klient nie będzie fizycznie w stanie zamówić produktu, który nie jest technicznie możliwy do wykonania lub jego wykonanie nie jest opłacalne.

Z Arkance Configurator cały ten proces znacznie oszczędza czas na każdym etapie, zmniejsza konieczność komunikacji pomiędzy różnymi użytkownikami procesu, a dodatkowo eliminuje czasochłonne i kosztowne przemodelowanie komponentów. Dzięki temu firma oferuje spersonalizowane produkty, dokładne i szybkie wygenerowane wyceny, zyskując pewność poprawnej kalkulacji przy wyeliminowaniu błędów. Decydując się na Arkance Configurator firma jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom klientów zachowując konkurencyjność i zyskowność operacyjną.

Autor artykułu

Marek Majewski

Dyrektor rynku – przemysł, Arkance Systems Poland

W Arkance Systems odpowiedzialny za planowanie strategii dla rynku przemysłu oraz zarządzanie multidyscyplinarnymi projektami wdrażania nowych technologii informatycznych w zakładach produkcyjnych, m.in.: CAD/CAM/CAE, PDM i PLM zintegrowane z ERP, BIM dla przemysłu. Skupia się na analizie i optymalizacji procesów projektowania i produkcji.

Zajmuje się oprogramowaniem Autodesk od 1995, m.in. tworząc biblioteki polskich standardów.